ledová kostka

Formy na led – tipy na netradiční silikonové formičky a tvořítka do drinků

Někdo si rád dopřává své alkoholické nápoje čisté, v ryzí podobě – ale snad ještě více lidí si neumí skleničku své oblíbené whisky nebo jiného drinku představit bez ledu. Ponechme nyní stranou věčné diskuze o tom, které nápoje si s ledem rozumí, a které by měly naopak zůstat bez něj, a pojďme se pro jednou věnovat ledu samotnému. Konkrétně jeho různorodým formám.

Ne, tento článek nebude o fyzikálních vlastnostech nebo projevech tohoto vodního skupenství. Bude mnohem civilnější. Podíváme se na tvořítka a formy na led, zejména pak na ty zvláštní a atypické.

Víte, že do ledu můžete zamrazit nejrůznější ovoce, ale i květiny? Výsledek pak vypadá skvěle a v koktejlech se bude vyjímat.
Víte, že do ledu můžete zamrazit nejrůznější ovoce, ale i květiny? Výsledek pak vypadá skvěle a v koktejlech se bude vyjímat.

Osvěžte své pití ledem v extravagantní podobě

Plastová nebo silikonová tvořítka na led jsou součástí většiny domácností. Obvykle ale nejde o příliš nápadité řešení. Klasické kostky jsou konec konců osvědčená záležitost a na domácí popíjení jistě více než dostačují. Možná ale chystáte party, oslavu nebo jinou akci, na které byste chtěli hosty zaujmout. Umístit jim do pití led v atraktivní podobě může být velmi jednoduchým řešením, které vás ani nevyjde nijak draho.

Nezáleží jen na kapacitě

Samozřejmě, že formičky na led vybírají lidé především podle toho, kolik místa mohou pro tento účel obětovat v mrazáku. Existují formičky jen např. na čtyři „standardní“ kostky ledu, které se snadno vejdou i do velmi malých mrazáků uvnitř jednodveřových nebo pultových lednic. Stejně tak si můžete pořídit plata na 6, 12, 21 nebo i více kostek. Co takhle ale změnit tvar?

Tipy na nejlepší (nejen) silikonové formy na led

FotoNázevCena (cca)
Tescoma myDRINK XXL kostky
 Velké ledové kostky 
240 Kč Zobrazit produkt
FINO Sáčky na led 240 ks
 240 ks kostek 
40 Kč Zobrazit produkt
Chladicí kostky PRESTO
 Znovu použitelné, bez ředění nápoje 
120 Kč Zobrazit produkt
Tvořítko na led myDRINK, karty
 Je libo srdce či piky do drinku? 
220 Kč Zobrazit produkt
Tvořítko na led / KULIČKY
 Forma na přípravu 18 ledových kuliček 
220 Kč Zobrazit produkt
Tvořítko na led / TYČINKY
 Forma na přípravu 10 ledových tyčinek 
150 Kč Zobrazit produkt
LEDOVÉ PANÁKY
 Skvělé na párty 
80 Kč Zobrazit produkt

Silikonové formy s nápadem

V dnešní době vůbec není nutné omezovat se na tradiční ledové formy, možností je totiž tolik, že vám při bližším zkoumání půjde hlava kolem. Máme tu pro vás alespoň pár vybraných inspirativních provedení…

Ledové panáky

Silikonová forma na ledové panáky

KOUPÍTE ZDE (orientační cena: 80 Kč)

Forma umožňuje tvorbu ledových kostek ve tvaru tradičních „štamprlí“. Pro akce, na kterých jde především o konzumaci alkoholických nápojů, jistě příhodné řešení.

Kbelíky s velkou kapacitou

Jde v podstatě o manuální výrobník ledu. Mívá podobu plastové nádobky či kbelíčku a uvnitř je silikonová forma. Nádobku naplníte vodou, necháte zmrznout a poté vyjmete silikonovou formu a vymačkáte kostky. I v poměrně malém kbelíčku může vzniknout mnoho desítek kostek. Jde o zajímavou, prostorově nenáročnou a v řadě ohledů praktičtější (lepší manipulace) variantu běžných plat.

Srdíčka a jiné tvary

Může jít v podstatě o klasické plato, ale jednotlivé přihrádky mohou mít neobvyklé tvary, třeba srdíček, kuliček apod.

Nanukové formy

Formy, ve kterých může vytvářet nejen led, ale i nanuky z ovocných a smetanových šťáv. Součástí je rovnou i dřívko (akorát obvykle plastové), pomocí kterého nanuk snadno vytáhnete. Ve formičkách můžete vytvářet i speciální alkoholické nanuky – a to už stojí za zamyšlení.

Led v drinku

Jak formy na led využít?

Kromě tvoření obyčejného ledu mohou formičky na led posloužit i alternativními způsoby. Některé nápady jsou přitom velmi zajímavé a stojí za vyzkoušení. Tady je pár možností.

  • Ledové víno – Nedopili jste víno? Můžete zbytek zamrazit v ledovém tvořítku. Kostky lze později použít třeba při vaření, ale i jinými způsoby.
  • Dezerty – Naplněním formiček např. tekutou čokoládou a kousky ovoce vzniknou po zachlazení parádní dezertní jednohubky.
  • Ledová káva – Zamrazit můžete i kávu a posléze ji využít k rychlejší výrobě kávy ledové.
  • Bujón – Zamrazit tímto způsobem můžete i zbylý vývar. Výsledkem budou domácí „bujonové kostky“ – akorát jich budete muset při vaření pochopitelně použít větší množství.
  • Nanuky a zmrzliny – Zamrazit můžete i ovocné jogurty nebo smetanu s ovocným sirupem či šťávou a vytvořit tak zajímavé zmrzlinové variace. Zároveň tak můžete upotřebit různé zbylé suroviny.
  • Drinky – Zamrazit můžete i různé alkoholické nápoje a pak z nich vytvářet zajímavé letní drinky. K tomuto účelu se hodí zejména různé ovocné likéry a nápoje s nízkým obsahem alkoholu, které mrznou při nižších teplotách.
Alkoholium.cz