Mikulov

Kde se natáčely filmy Bobule 1,2,3 a seriál Vinaři?

Bobule a Vinaři. Dva české projekty, které mají společné mnohem víc než jen základní téma. I těm, kteří žádný z těchto počinů neviděli, bude zřejmě jasné, že v nich půjde o víno a vinařství. V každém případě filmová trilogie Bobule i seriál Vinaři oslavily úspěch. Jistě do značné míry právě díky tomu, o čem pojednávají. Víno a dobré pití obecně – to je pro našince lákadlo. Atraktivitu pak jistě zvýšily i kulisy a exteriéry. Širé vinohrady, slunce, malebná krajina, klid a pohoda. Epikurejství, které z Bobulí i Vinařů sálá, je zkrátka lákavé. Vábí však nejen ke zhlédnutí filmu či seriálu, ale i k tomu, abychom se trochu vydali v jeho šlépějích…

Ideální idyla po vzorů Bobulí a Vinařů

V dnešní době, kdy jedna děsivější událost střídá druhou, se musíme často potýkat se zahlcením, rostoucím stresem a napětím nebo i pocitem marnosti. Trochu uvolnění a klidu potřebujeme víc než kdy jindy. A neměli bychom se za takové okamžiky cítit provinile. Můžeme si je dopřát doma se sklenkou dobrého vína u pěkného filmu. Ale taky si za onou příslovečnou „skleničkou“ můžeme někam zajet. Třeba na krásná místa, která nám ukázali tvůrci výše uvedených filmů a seriálu.

O Bobulích a Vinařích

Svého času tato díla vzbudila v českém mediálním prostoru značný „cvrkot“. Je proto pravděpodobné, že jste o nich alespoň slyšeli.

Bobule jsou filmová trilogie z vinařského prostředí. Ve filmech Bobule (2008), 2Bobule (2009) a 3Bobule (2020) si zahráli někteří význační herci. Například Matěj Hádek, Tereza Ramba či Lukáš Langmajer. Režie každého dílu se však chopil někdo jiný, poprvé Tomáš Bařina, podruhé Vlad Ranné a napotřetí Martin Kopp.

Filmy oslavily solidní komerční úspěch, zejména první díl, který byl i poměrně dobře přijat v diváckých recenzích. Dále už měla trilogie poněkud sestupnou tendenci.

V roce 2014 se do hry vložil seriál Vinaři. Dohromady přinesl dvě série po 16 epizodách. I zde sehráli hlavní role známí herečtí harcovníci. V čele s Václavem Postráneckým a Terezou Kostkovou. Nelze se ubránit dojmu, že seriál se na filmu trochu přiživil.

Podobnost obou děl nicméně není čistě náhodná. Za Bobulemi i Vinaři stojí producent Tomáš Vican. Na obou projektech se shodně podíleli i někteří další lidé, například režisér Martin Kopp nebo zmíněný V. Postránecký. Svého času získali Vinaři vysílaní na Primě značnou sledovanost.

Kde se natáčely Bobule 1?

Film Bobule vyznívá tak trochu jako reklama na jižní Moravu, její nekonečné vinice a požitkářské obyvatelstvo. Stereotypní zobrazení regionu a jeho lidu i jistou kýčovitost snad ani nemá cenu lehké, odpočinkové komedii bez zvláštního uměleckého záměru vyčítat. Každopádně se můžete pokochat hereckými výkony celebrit a krásnými scenériemi a nejspíš se i zasmějete a příjemně se pobavíte.

Ve filmu můžete zahlédnout celou řadu významných míst a lokalit jihomoravského regionu. Natáčení probíhalo především na Pálavě a v okolí nádrže Nové Mlýny. V jednotlivých scénách můžete zahlédnout například kapličku na Hradišťku u Velkých Bílovic, Apollónův chrám v nádherné krajině břehu Mlýnského rybníka nebo Mušovský kostel na novomlýnském ostrůvku. Natáčelo se i ve vinných sklípcích ve Vrbicích, u Valtické kolonády na Rajstně či v Mikulově.

Všechna tato místa jsou natolik kouzelná, že rozhodně stojí za návštěvu. Udělat si menší „vinařský okruh“ po takových dominantách a přírodních krásách jistě není nápad k zahození. A kde na takovém výletě složit hlavu? Nabízí se například penzion Klárka, který se rovněž stal jedním z dějišť filmu.

Penzion, kde se natáčely Bobule, najdete ve vsi Dolní Věstonice (čp. 61). Věstonice jsou historicky a archeologicky významnou lokalitou. Leží ve velmi atraktivní oblasti. Z jedné strany je svírají pálavské vrchy a shlíží na ně zdejší dominanta – hrad Děvičky. Z druhé je ohraničují břehy Nových Mlýnů.

Kde se natáčely Bobule 2 a 3?

I druhý díl Bobulí se točil převážně ve stejném regionu. Opět navštívíte Velké Bílovice nebo vrbické vinné sklípky, ale v hojné míře i Mikulov nebo obec Zaječí – včetně zdejšího Vinařství u Kapličky. Tento stylový komplex situovaný pod rozhlednou Dalibor je obklopený vinicemi, nabízí i restauraci a ubytování. Perfektní destinace pro milovníky vína, odpočinku a krásné přírody. Ve třetím díle přibydou například scenérie z Moravské Nové Vsi. Ale vrací se i spousta míst z předchozích filmů.

Kde se natáčel seriál Vinaři?

Ani seriál Vinaři vás nezavede příliš daleko od míst, která jste mohli vidět ve filmech Bobule 1 až 3. Naopak se vesměs drží v tomtéž kraji. Důležitým dějištěm je v seriálu obec Křetice. Tu byste ovšem na mapě hledali marně. Její roli totiž ve skutečnosti ztvárnily vesnice Zaječí, Pavlov, Perná či Dolní Dunajovice. Všechny se nacházejí v oblasti Pálavy a nádrží Nové Mlýny.

V seriálu je ale více míst, která stojí za odhalení. Například seriálové Vinařství Františka Vlčka ztvárnilo již zmíněné Vinařství u Kapličky. Navštívíte i bořetické sklípky, Svatý Kopeček u Mikulova, vinice u obce Zaječí či Pavlov, milovický rybník, lom v Mariánském mlýně u Mikulova a takto bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho.

Celý seriál má trochu cestopisnou, trochu reklamní povahu. Z regionu jižní Moravy toho ukazují opravdu hodně a zajisté dokážou nalákat k návštěvě tohoto kraje. A proč se nakonec nenechat takovou vábničkou svést? Dovolená mezi vinicemi se vám jistě bude líbit.

Náš tip: Zjistěte, kde se ubytovat přímo ve vinařství nebo vinném sklípku. Vybrali jsme několik hotelů a penzionů.

Co nám Bobule a Vinaři neukázali?

Česká republika disponuje dvěma vinařskými oblastmi – Čechy a Moravou. Ty jsou dále členěny vždy na několik podoblastí. U první zmíněné jsou to podoblasti Litoměřická a Mělnická. Těm se seriál de facto vyhnul, ačkoli se natáčelo i v Praze.

Ani Moravu však seriál neobsáhl celou. Převážně se držel v okolí Pálavy a Nových Mlýnů a největší pozornosti se tak dostalo Mikulovské podoblasti. Částečně (nebo někdy i poměrně dost) ještě kamera zabloudí do podoblasti Velkopavlovické – zejména do obce Zaječí nebo Vrbice. Naopak Znojemská či Slovácká podoblast by se po zhlédnutí filmů i seriálu mohly právem cítit poněkud přehlížené a opomíjené.

Tvůrcům to však nelze vyčítat. Producent Tomáš Vican má na daný region úzké osobní (i obchodní) vazby. Zajisté si zaslouží minimálně jistě uznání za šíření povědomí o těchto krásných místech. Jakkoli to místy činí poněkud svérázným způsobem.

Alkoholium.cz