Nejlepší nealkoholické víno

Tipy na nejlepší nealkoholická vína, jak se vlastně vyrábí a jakou mají chuť?

Nealkoholické pivo je poměrně běžná záležitost a dopřává si jej spousta lidí. Například pokud si chtějí dát pivo na chuť, ale vědí, že brzy sednou za volant. Ne každý má ale rád pivo. Přesto se může zdát, že nealkoholické náhrady jiných oblíbených nápojů snad ani neexistují. Není to tak docela pravda, o čemž vás přesvědčíme v dnešním článku. Zaostříme v něm totiž pozornost na nejlepší nealkoholická vína! Ano, skutečně vína.

Tento prastarý, ušlechtilý nápoj má taky svou dealkoholizovanou variantu – podobně jako pivo. Není sice tak známá ani rozšířená, ale to v žádném případě neznamená, že si nezaslouží náležitou pozornost. Přinášíme vám proto žebříček nealkoholických vín a na konci si o tomto nápoji povíme i pár zajímavostí a faktů, které stojí za to znát.

Žebříček nealkoholických vín podle naší redakce

1. Bruno Marret Merlot Rouge de Vincent

Merlot Rouge de Vincent

Až z Alsaských vinic pochází dealko vína Bruno Marret s absolutně nulovým obsahem alkoholu. Zpracování a chuť vín je na vysoké úrovni pro opravdové znalce. Celkem jich v nabídce najdete pět (zmiňovaný delikátní červený Merlot, jemné aromatické bílé víno La Côte de Vincent Blanc, růžové nealko víno La Côte de Vincent Rosé, červené víno bohaté chuti La Côte de Vincent Rouge a nealkoholické šumivé víno La Côte de Vincent Effervescent (doux)). Do žebříčku jsme vybrali Merlot Rouge de Vincent s bohatě granátovou barvou.

Elegantní lahev doplňuje víno v jehož vůni ucítíte černý rybíz a dub, v chuti zase zrnité taniny. Víno je delikátní a harmonické. Hodí se zejména k hovězím steakům, zvěřině, grilovanému masu či kořeněným jídlům. Jen upozornění. Takový skvost nechte alespoň 1-2 hodiny po otevření dýchat než se pustíte do jeho konzumace.

Kompletní recenze vín Bruno Marret zde

2. Vintense Chardonnay 0%

Vintense Chardonnay 0,75l 0%

Vintense je známou značkou belgické společnosti Neobulles a jde jednoznačně o jednoho z nejvýznamnějších výrobců nealko vín v Evropě i na světě. Právě Vintense Chardonnay pak patří mezi nejúspěšnější produkty této značky. Název Chardonnay není jen nějaký reklamní trik. V případě nealkoholických vín totiž celý proces funguje jinak, než když se výrobci chipsů snaží dosáhnout chuti a vůně pravé slaniny. Lepším názvem než nealkoholické je proto právě „dealkoholizované“ – čili víno zbavené alkoholu. Na počátku tedy stojí skutečné, skvělé bílé víno z odrůdy Chardonnay, které je posléze šetrně zbaveno své alkoholické složky. O tom si více povíme na konci článku.

Obsah alkoholu je nakonec nula procent. Použijeme-li termín z legendárního filmu Limonádový Joe, je zcela „lihuprosté“. Přesto si uchovává chuťové a aromatické vlastnosti – a co je ještě lepší, taky zdravotně přínosné vlastnosti. Vůně je výrazně ovocná, s převahou citrusových tónů. Lahodné, jemné Vintense Chardonnay se má podávat při teplotě kolem 8-10°C a hodí se k pokrmům s drůbežím či rybím masem anebo k samostatnému popíjení. Skvělá volba pro seznámení s nealkoholickými víny, která zajistí, že nad nimi hned na začátku nezlomíte hůl. Cena jedné lahve je navíc velmi dostupná, okolo 170 Kč.

3. Carl Jung Riesling 0,5%

Carl Jung Riesling 0,75l 0,5%

Myslíte, že nealko vína jsou nějaký moderní výstřelek? To tedy rozhodně ne. Ano, jsou sice poměrně málo známá, ale jejich tradice je starší než 100 let. A kdo stál na jejím počátku? Německá značka Carl Jung, a to už v roce 1908. Od té doby se samozřejmě proces dealkoholizace velmi výrazně vyvíjel. Leckoho asi zaujme jméno Carl Jung v názvu značky.

Nenechte se však mýlit. Souvislost se slavným zakladatelem analytické psychologie je čistě náhodná. Jde o shodu jmen. Na počátku této společnosti totiž stojí vinař a bednář Carl Jung, který založil svou společnost již v roce 1868, tedy sedm let předtím, než se legendární psycholog a filozof vůbec narodil.

Carl Jung Riesling patří mezi stálice této průkopnické značky. Víno si však zachovává nejen charisma a svěží chuť, v níž se rozeznívají jablečné tóny, ale i něco málo alkoholu – konkrétně 0,5 %. Na rozdíl od Vintense Chardonnay tedy nejde o víno zcela nealkoholické.

Podobně jako v případě většiny nealko piv je třeba počítat se „zbytkovým“ alkoholem a pít toto víno opatrně, máte-li brzy usednout za volant. A samozřejmě taky např. v případě těhotenství či kojení nebo zdravotních či jiných důvodů, kvůli nímž musíte alkohol omezit nebo zcela vynechávat. Cena láhve je cca 155 Kč.

4. Vintense Sauvignon

Vintense Sauvignon 0,75l 0%

Sauvignon od Vintense, opět s nula procenty alkoholu. Víno z výběrových hroznů, které okouzlí již nádhernou zlatavou barvou. V chuti opět dominuje ovoce, především exotické. Kromě citronů je to třeba i mango. Na rozdíl od Chardonnay však Vintense doporučuje vyšší servírovací teplotu – okolo 12-16°C. Jemné ovocné odstíny ve vůni i chuti tím lépe vyniknou.

5. Carl Jung Merlot

Carl Jung Merlot 0,75l 0,5%

Zpátky do Německa ke značce Carl Jung a podíváme se taky na první červené nealkoholické, či lépe řečeno nízko alkoholické (0,5 %), víno. Půjde o vydatný a oblíbený Merlot s výraznou chutí lesního ovoce a sytě rudou barvou, která potěší oko. Milovníci červených vín, kteří omezují alkohol, by měli zpozornět. Tuto láhev se rozhodně vyplatí zkusit. Navíc za ni zaplatíte jen něco přes 150 Kč.

6. Vintense Cabernet Sauvignon

Vintense Cabernet Sauvignon 0,75l 0%

Pro srovnání tu máme ještě jedno červené víno, ale tentokrát od značky Vintense. Obsah alkoholu je nulový a víno vzniklo z odrůdy Cabernet-Sauvignon. Očekávejte všechny vlastnosti, které na této odrůdě milujeme – silnou a dlouho trvající chuť s výraznou převahou černého rybízu a kořenitými, dřevitými, ba i čokoládovými tóny. Lahodná záležitost, kterou se sluší servírovat při teplotě 12-16°C a podávat třeba k sýrům či pečenému (červenému) masu.

7. Carl Jung Shiraz

Carl Jung Shiraz 0,75l 0,5%

Odrůda Shiraz s typicky výraznější tříslovinou a taky chutěmi bobulového ovoce či dech osvěžujících koření, jako je lékořice či máta. Další lahodné červené víno zbavené většiny alkoholu (0,5 %) od německé značky Carl Jung.

Šumivá nealkoholická vína

1. Vintense Blanc 0,75l 0%

Vintense Blanc 0,75l 0%

Oba nejvýznamnější výrobci kvalitních nealkoholických vín nabízejí kromě běžných vín taky šumivé varianty. Skvělé k různým výjimečným a slavnostním příležitostem anebo jen tak pro radost pro ty, kteří dávají perlivější chuti přednost. Belgická značka Vintense tak přichází například s šumivým vínem Blanc z odrůdy Airén, ale samozřejmě s nula procenty alkoholu. Chuť je svěží, ovocná, broskvová. Nejlépe vynikne při vychlazení na 5 až 8°C. Láhev stojí necelé dvě stovky.

2. Carl Jung Mousseux

Carl Jung Mousseux 0,75l 0,5%

Carl Jung pochopitelně nezůstává pozadu a kontruje šumivým vínem Mousseux. Jde o velmi jemný sekt, který potěší chuťové buňky při všedních i výjimečnějších příležitostech. Ovocná chuť je osvěžující a tato láhev vás vyjde jen na nějakých 160 Kč, což je vpravdě lidová cena. Sekt podávejte vychlazený, jak se sluší a patří – tedy na cca 5-8°C.

3. Vintense Rosé

Vintense Rosé 0,75l 0%

Úplně nakonec specialitka. Byl by totiž hřích opomenout růžová vína. Vintense Rosé je nejenom růžové, ale taky šumivé, lahodné a zcela bez alkoholu. Opět podávejte vychlazené a užívejte si jeho svěží a mladou chuť i vůni. Víno je vhodné pro zvláštní, ale i všední okamžiky, jen tak na chuť.

Co je nealkoholické víno?

Carl Jung Logo Jak už jste jistě pochopili z předchozího textu, nealkoholické víno je podobně jako nealko pivo nápojem s nulovými nebo zcela minimálním procentem alkoholu. U zrodu samotné myšlenky stojí německá značka Carl Jung a první vína tohoto typu vznikala již od roku 1908, kdy si značka nechala patentovat speciální postup dealkoholizace. Ten se samozřejmě v průběhu času vylepšoval.

Jak se nealko víno vyrábí a proč ho pít?

Značka Carl Jung i Vintense, tedy oba výrobci zastoupení v našem žebříčku, používají metodu založenou na vakuu a působení nízkého tlaku. K odparu alkoholu dochází už při teplotách pod 35°C. Jde tedy o velmi šetrnou metodu, která z vína vyextrahuje alkohol, ale nepřipraví ho o kýžené vlastnosti, ať už jde o chuť, vůni, barvu anebo třeba specifické zdraví prospěšné vlastnosti.

Jistě jste už slyšeli četná tvrzení lékařů o prospěšnosti pití vína. Víno je bohaté na antioxidanty a jeho přiměřené vychutnávání může vést ke snížení rizik onemocnění kardiovaskulárního systému, někdy se mluví i o prevenci rakovinných onemocnění. Proti těmto tvrzením se však často staví odpůrci alkoholu, podle nichž neexistuje „zdravé“ množství alkoholu. Nealkoholická vína řeší tuto situaci nekompromisně.

Samozřejmě, že spousta lidí si ráda dopřeje trochu alkoholu bez ohledu na to, co tvrdí vědci. Ale bezesporu jsou situace, s nimiž se alkohol neslučuje. Například:

  • Řízení vozidla
  • Těhotenství a kojení
  • Onemocnění jater a jiné vážné zdravotní problémy

Díky nealkoholickým vínům si můžete dopřát chuť ušlechtilého nápoje bez výčitek svědomí, ať už jsou vaše pohnutky k abstinenci zdravotní, praktické, osobní nebo jakékoli jiné.

Je nealkoholické víno opravdu bez alkoholu a je to vůbec víno?

Nealkoholické víno není žádná náhražka. Nápoj se vyrábí z vinných odrůd a na počátku je výroba stejná jako u běžného, alkoholického vína. Později však přichází proces, který umožní šetrné odstranění alkoholické složky s minimálními nebo nulovými negativními dopady na chuť či vůni a další vlastnosti.

Pokud jde o (ne)obsah alkoholu, existují zde rozdíly mezi jednotlivými výrobci. Například značka Carl Jung vyrábí vína, která mají cca 0,5 % alkoholu, tedy zcela zanedbatelné množství (podobně je tomu u většiny nealko piv). Značka Vintense je ještě radikálnější a uvádí, že obsah alkoholu v jejich vínech je nulový.

Alkoholium.cz