nejlepší kvalitní červené víno
nejlepší kvalitní červené víno

Nejlepší kvalitní červená vína – TOP 10

Tíhnete k červenému a hledáte kvalitní víno, které byste si mohli dopřávat k obědu či večeři nebo jen tak při rozjímání nebo když přijde návštěva? Vybrali jsme pro vás žebříček desítky kvalitních červených vín, která se hodí pro každodenní pití a nabízejí co nejlepší poměr ceny a kvality. Věříme, že mezi nimi najdete svého favorita, ať už máte rádi lehčí a osvěžující či vydatnější, zemitější vína.

Nejlepší červená vína z Itálie, Francie, Španělska i Moravy

1. Primitivo Mascherone 2022, Tenute Chiaromonte, IGP Puglia

BIO Primitivo Mascherone 2022, Tenute Chiaromonte, IGP Puglia
BIO Primitivo Mascherone 2022, Tenute Chiaromonte, IGP Puglia

Toto skvělé víno, které pochází z prosluněné italské Puglie, z vinařství Tenute Chiaromonte, patří jednoznačně k vynikajícím červeným vínům – zejména pokud jde o poměr ceny a kvality. Víno se dočkalo i několika ocenění a dopřávali si ho i v Bílém domě ve Washingtonu.

Odrůdou vína je Primitivo (v USA známá jako Zinfandel). Jde o suché víno s výrazně ovocnou chutí i vůní. Těšit se můžete na opojné tóny brusinek, rybízu či ostružin a zralých višní. Pokud máte rádi výrazné, intenzivní chutě, určitě budete nadšení. Víno je navíc v BIO kvalitě.

Koupit na OcenenaVina.cz

2. Merlot Prestige 2021, La Marouette, Pays D’Oc

BIO Merlot Prestige 2021, La Marouette, Pays D'Oc
BIO Merlot Prestige 2021, La Marouette, Pays D’Oc

Vynikající vinařství La Marouette se může pochlubit tímto skvělým vínem Merlot v BIO kvalitě, které pochází z vinic ve francouzské oblasti Pays D’oc sousedící se Španělskem. I díky svému jižnímu původu je tento Merlot plný slunce a nabízí harmonickou chuť a buket.

Projevuje se v něm především lesní bobulové ovoce, ale taky švestky či kořeněné podtóny a dřevitý základ. Víno je mile košaté a sytě ovocné s delší dochutí. Rozhodně jde o skvělé víno, zvláště pak s přihlédnutím k víc než příjemné ceně.

Koupit na OcenenaVina.cz

3. Achelo, Toscana DOC

Achelo, Toscana DOC
Achelo, Toscana DOC

Za tímto lahodným vínem intenzivní a ušlechtilé nachové barvy stojí vinařství La Braccesca z významné a slavné italské oblasti Toskánsko. Víno je špičkově hodnocené a patří k tomu nejlepšímu, co lze v současnosti v rámci červených vín u nás ochutnat – za stále ještě dostupnou cenu.

Víno je vyrobeno čistě z odrůdy Syrah, je suché a s vyšším obsahem alkoholu (14 %). Vůně je výrazněji kořeněná. Projevují se v ní pepřové tóny, ale i sladká vanilka. Chuť už patří spíše ovoci, zejména ucítíte delikátní chuť marmelády z lesních a bobulových plodů, jako je rybíz či ostružiny.

Koupit na Simplywines.cz

4. Primitivo, Puglia IGT

Primitivo, Puglia IGT
Primitivo, Puglia IGT

Další víno z odrůdy Primitivo v našem žebříčku pochází opět z italské Puglie, tentokrát z produkce vinařství Tenuta Viglione. Jde o silnější suché víno z ročníku 2021. Pyšní se vynikajícími hodnoceními. Za své harmonické vlastnosti jistě vděčí i specifickému mikroklimatu oblasti Murgianské vrchoviny, kde vzniklo.

Barva je kouzelně rubínová, jasná a intenzivní. V chuti se rozeznívají především libé a povědomé tóny třešní a švestek s výraznější tříslovinou. Chuť je velmi dlouhá a víno se skvěle hodí na grilovačku k opékaným červeným masům či aromatičtějším sýrům.

Koupit na Simplywines.cz

5. 365 Primitivo di Manduria

Primitivo di Manduria DOC
Primitivo di Manduria DOC

V Puglii a u odrůdy Primitivo ještě zůstaneme. Tentokrát se podíváme na brilantní kousek z produkce vinařství Tenute Eméra, který již patří mezi trochu dražší vína. Za láhev zaplatíte přes 400 Kč, ale pokud si potrpíte na kvalitu, rozhodně nebudete vynaložených financí litovat.

365 Primitivo di Manduria je víno zrající rok v sudech a další rok v lahvi. Má vyzrálou rubínovou barvu a ušlechtilou chuť naplněnou tóny tmavého a lesního ovoce. Jiskru pak vínu dodávají jemné, kořenité podtóny, které vás příjemně zahřejí na těle i na duši.

Koupit na Simplywines.cz

6. Entrecôte Merlot Cabernet Syrah

Entrecôte Merlot Cabernet Syrah
Entrecôte Merlot Cabernet Syrah

První cuvée víno v našem žebříčku a rozhodně velmi zdařilý kousek. Celek tohoto vína utváří odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon a Syrah. Všechny pocházejí z oblasti Languedoc-Roussillon na jihu Francie. Spojení těchto odrůd dodává vínu velmi specifický a sofistikovaný charakter. Merlot zajišťuje ovocnou jemnost. Cabernet ho poněkud povznáší a přidává na eleganci, Syrah podtrhuje ovocné vyznění a umocňuje vůni.

Tato láhev je sice cenově poměrně velmi dostupná, kvalitou však rozhodně neurazí, naopak dokáže zajisté příjemně překvapit. Příjemné víno pro každodenní příležitost, třeba k dobrému pečenému či grilovanému masu.

Koupit na Alkohol.cz

7. Cantolio Salento Primitivo L’opis 2020

Cantolio Salento Primitivo L'opis 2020
Cantolio Salento Primitivo L’opis 2020

Ještě jedno Primitivo z oblasti Puglia v Itálii se do našeho žebříčku jistě vejde. Pochází z podoblasti Salento, z vinařství Cantolio. Pokud hledáte dostupnější červené víno do 200 Kč, které však nabídne dobrou kvalitu, s Cantolio Saleno Primitivo L’opis z ročníku 2020 jistě chybu neuděláte.

Skvěle se hodí k těstovinám, ale i hovězímu nebo zvěřinovým pokrmům. Vůně je příjemně zemitá a provoněná kořením a bylinkami. Chuť o to více překvapí jemností a převážně ovocným charakterem, do kterého však proniká i sametový nádech čokolády.

Koupit na Vicom-vino.cz

8. Azabache Rioja Garnacha 2020

Azabache Rioja Garnacha 2020
Azabache Rioja Garnacha 2020

Ani na španělská vína bychom jistě neměli zapomínat. Za pozornost jistě stojí toto víno z méně známé odrůdy Garnacha, které vzniklo ve vinařské oblasti Rioja. Víno pochází z produkce vinařství Azabache a nabídne velmi přívětivý poměr ceny a kvality.

Zajímavé je i velmi svěží chutí, která je spíše osvěžující a jednoduchá – s tóny šťavnatých plodů jako meloun či mandarinka. Ale nechybí ani lesní ovoce.

Koupit na Vicom-vino.cz

9. Zweigeltrebe, Vinařství Sedlák, pozdní sběr

Zweigeltrebe, pozdní sběr
Zweigeltrebe, pozdní sběr

Z českých červených vín jsme pro náš žebříček vybrali víno Zweigeltrebe z produkce vinařství Sedlák z velkopavlovické podoblasti na jižní Moravě. Jde o lehčí víno s 12,5 % alkoholu, které zrálo jeden rok v sudech z francouzského dubu.

Víno nabídne poměrně bohatou chuť i vůni, v nichž se mísí tóny třešní, višní a švestek s jemnějšími, smetanovými podtóny vanilky a čokolády, ale i kávy. Dokáže oslovit i vybíravější milovníky vína a cenu lze přitom považovat rozhodně za víc než přívětivou.

Koupit na Simplywines.cz

10. La Rioja Alta Vina Ardanza Reserva 2016

La Rioja Alta Vina Ardanza Reserva 2016
La Rioja Alta Vina Ardanza Reserva 2016

S posledním místem se ještě vrátíme do oblasti Rioja v temperamentním Španělsku, kde pod palčivým jižním sluncem vzniklo skvělé víno La Rioja Alta Vina Ardanza Reserva. Jde o již letitější, archivní víno z ročníku 2016, které se hodí i k další archivaci. Anebo si jeho plnou a bohatou chuť a vůni můžete vychutnat ihned.

Víno je vhodné i pro mlsnější jazyky díky vydatným tónům sladké vanilky a zralých jablek či jahod. Jistou ušlechtilou zemitost mu dodávají dubové tóny. Víno je s 14,5 % alkoholu silnější a svým charakterem se hodí i k těžším pokrmům z pečených mas, včetně zvěřiny.

Koupit na 8wines.cz
Alkoholium.cz