den svateho patrika
Foto: Flickr CC BY-SA 2.0, Autor: Ben

Den svatého Patrika (17. březen) – kdy a kde se slaví zelený svátek?

Den svatého Patrika (17. březen) patří k vůbec nejvýznamnějším irským svátkům. Protože ale v různých zemích světa (zejména v USA) žije více Irů než v samotné jejich domovině, je tento bujarý svátek rozšířený i v Severní Americe, Kanadě nebo například v Austrálii. Oblíbeným se ale zejména v posledních letech stává i v mnoha dalších zemích a zájem o něj proniká i k nám. Proč taky ne? Sice nemáme s Irskem historicky nic moc společného, ani zde nežije větší počet irských emigrantů – přesto je St. Patrick’s Day skvělou příležitostí poznat kousek cizí kultury a zvyků a samozřejmě taky ochutnat dobrou whisky a dopřát si zelené pivo nebo Guinness.

st. patricks day

Abychom ale nebyli nařčeni, že tento svátek bereme pouze jako záminku ke konzumaci alkoholických nápojů – je dobré se dozvědět něco o jeho významu, historii a tradicích s ním spojených. Nepřejícným osobám pak snadno vezmeme vítr z plachet. Pojďme se tedy na 17. březen dobře připravit.

Historické okénko

Obarvená řeka v na Den Svatého Patrika
Obarvená řeka v Chicagu na Den Svatého Patrika, Zdroj: Flickr CC BY-SA 2.0, Autor: Natasha Jelezkina

Svátek je spojen s postavou významného středověkého misionáře, svatého Patrika. Rozhodně není bez zajímavosti, že tento muž – v irštině nazývaný Naomh Pádraig – vůbec nebyl původem Ir. Narodil se s největší pravděpodobností ve Walesu do aristokratické rodiny, a to ještě za dob římské okupace Británie. Jeho původní jméno mělo znít Maewyn Succat.

Životní osudy této legendární postavy jsou velmi pohnuté. V mladém věku měl být Succat zajat irskými otrokáři a poprvé odvlečen do země svého pozdějšího působení, kde musel šest let trpět pod jhem, než se mu podařilo uprchnout. Podle různých pověstí zažil mnohá dobrodružství, aby se později stal mnichem ve své rodné zemi a rozhodl se vypravit zpátky do tehdy pohanského Irska šířit křesťanskou víru.

Jeho působení na „smaragdovém ostrově“ bylo úspěšné. Dokonce se mu prý mělo podařit vypudit z této země všechny hady. Tato zmínka je často chápána jako symbolické vyjádření vypuzení „zlého“ pohanství. Sv. Patrik se podle tradice narodil v roce 385 (nebo 387) a zemřel právě 17. března 461. Tato data jsou sice historiky zpochybňována – Den svatého Patrika se ale už zcela jistě přesouvat nebude.

Slavení tohoto svátku se zásadně rozšířilo především ve druhé polovině 19. století, kdy Irové hromadně emigrovali kvůli hladomoru. 17. březen se postupně stal důležitým symbolem irské emigrace. Irové po celém světě – a nejvíce na severovýchodním pobřeží USA – v tento den vyjadřovali sounáležitost se svými kořeny ve vzdálené vlasti.

Harfa, nebo trojlístek; zelená, nebo modrá?

Nepřehlédnutým symbolem Dne svatého Patrika je trojlístek a zelená barva. To je tak trochu typicky irsky záludná záležitost. Se svatým Patrikem coby světcem je totiž „oficiálně“ spojována modrá barva. Státním symbolem Irska je pak zlatá harfa na modrém poli. Proč se tedy na svatého Patrika vše zazelená a objevují se vyobrazení trojlístku?

Zde musíme sáhnout opět k legendě. Podle tradice totiž svatý Patrik vysvětloval křesťanskou víru – a především tzv. Nejsvětější Trojici – právě na trojlístku. Ten se tudíž stal jeho symbolem a taky symbolem jeho svátku. A proč zelená? Inu, trojlístek je zelený – a pak taky 17. březen je na začátku jara, kdy se vše svěže zelená (ačkoli to tak samozřejmě nemusí být vždy a všude).

Jak se slaví Den sv. Patrika?

den svateho patrika
Foto: Flickr CC BY-SA 2.0, Autor: Ben

Jak vlastně probíhají oslavy „zeleného svátku? V dnešní době jsou zřejmě nejvýraznější tradicí divoké, masové přehlídky a průvody. Tento prvek doznává největších rozměrů v amerických městech – např. Bostonu, New Yorku nebo Filadelfii. A proč právě tady? Důvod je prostý. Počet obyvatel irského původu je zde nejvyšší.

Zajímavé je, že v zemi svého původu – tedy v Irsku – má tento svátek mnohem výraznější náboženský charakter a velkou roli hrají bohoslužby. Možná vás překvapí, že ještě do roku 1970 byl tento svátek v Irsku chápán jako zcela náboženský a v souvislosti s tím byly 17. března uzavřeny hospody, restaurace a další nálevny. Dnes přitom tvoří St. Patrick’s Day a mnohdy nezřízená konzumace alkoholických nápojů nerozlučnou dvojici.

Dalším charakteristickým rysem svátku jsou zelené oděvy, ale i jiné prvky. Na svatého Patrika byste na sobě rozhodně měli mít něco zeleného, jinak vás mohou ostatní slavicí třeba i doslova „vyštípat“. U nás vám to sice nehrozí, ale pokud se budete chtít jít podívat na průvod v některé zemi tomuto svátku zaslíbené, mnohem líp zapadnete, pokud si na sebe vezmete alespoň něco zeleného. V některých městech zacházejí dokonce tak daleko, že na zeleno jsou barveny celé ulice (Seattle), kterými průvody procházejí, nebo řeky (Chicago).

Ke Dni svatého Patrika neodmyslitelně patří taky irská hudba a tance, ale samozřejmě i irské pokrmy. Tradičním svátečním jídlem je „corned beef and cabbage“ čili solené hovězí se zelím a bramborem – nutno ale říct, že jde spíše o tradici amerických Irů. Doma v Irsku si lidé na oslavu dopřejí spíše pečené kuře nebo šunku.

Svatý Patrik a alkohol

irská whisky tullamore dew
Irská whisky Tullamore Dew

Svatý Patrik je dnes ve světě často chápán zejména jako příležitost k ochutnávce alkoholických nápojů. Ostatně podnapilí Irové (ale jistě i jiní národové) ke koloritu 17. března každopádně patří. Jaký mok si ale v tento den vychutnat, aby to bylo autentické?

Základ tvoří nejslavnější irské pivo, nasládlý černý Guinness, který se vaří už od roku 1759 a patří mezi nejprodávanější světová piva. Často však v tento den dostanete i různá piva obarvená na zeleno. Dalším nápojem, který nesmí chybět, je whisky – samozřejmě irská, tedy spíše „whiskey“. Vyzkoušet můžete třeba oblíbenou značku Jameson nebo Tullamore Dew. Mezi velmi ceněné whiskey patří taky Connemara nebo Kilbeggan.

Pokud vás tvrdý alkohol příliš neoslovuje, sáhněte například po některém krémovém likéru. Mezi nejznámější patří značky Baileys a Carolans, které většinou najdete i v nabídce tuzemských barů.

Čím tedy oslavit Den Svatého Patrika 17. března?

Pár tipů od nás.

Název
Guinness Stout Draught

Guinness Stout Draught 0,44l


Tradiční nápoj, který se konzumuje během Dne Svatého Patrika nejen v Irsku. Černé hořkosladké pivo Guinness. Cena od 55 Kč.
Do obchodu
Jameson Irská Whisky

Jameson 40%


Perfektní irská whisky voní po medu a rozpáleném dřevu. Její tradice sahá až do roku 1780 a stejně tak tradiční je i "zelený svátek". Cena od 369 Kč.
Do obchodu
Tullamore Dew

Tullamore Dew 40%


Třikrát destilované irská whisky pro pořádné chlapy se vyrábí již od roku 1829. Pijte samotnou, s ledem nebo ředěnou vodou. Cena od 359 Kč.
Do obchodu
Connemara Peated Distillers Editon

Connemara Peated Distillers Editon


Pokud si rádi potrpíte na prémiovém alkoholu můžete vyzkoušet rašelinovou irskou single malt whisky, stejně drsnou jako kraj ze kterého pochází. Cena od 1050 Kč.
Do obchodu
Baileys Irish Cream

Baileys 0,7 l


Pro dámy tu máme "irské kakao". Jemný krém s chutí smetany, mléka, vanilky, kakaa a irské whisky. Podává se samotné nebo s ledem. Cena od 289 Kč.
Do obchodu
Alkoholium.cz