Nejlepší nealkoholické pivo

Jaké je nejlepší nealko pivo na českém trhu?

Nechce se tomu věřit, ale nealkoholické pivo se uchytilo. A nejen to, vyrábí se už pěkných pár desítek let a počet jeho konzumentů neustále a výrazným tempem narůstá. Před třiceti lety bylo „pito“ skoro kuriozitou nebo přinejmenším okrajovou záležitostí. Dnes je nealko pivo denním chlebem nejen řidičů, ale i bezpočtu dalších lidí, kteří si chtějí vychutnat chuť piva – ale nechtějí (nebo nesmějí) do sebe dostávat alkohol. Pokud se řadíte mezi ty, kteří nealko pivo občas či pravidelně nebo i výhradně popíjejí – jste na správném místě. Připravili jsme si totiž pro vás žebříček nejlepších nealko piv. Zařadili jsme do něj sedmero zástupců. Jde o nealko piva různých značek, chutí a podob. Všechny stojí za vyzkoušení. A taky není důvod je nevyzkoušet!

Je nealko pivo opravdu nealko?

Kde a kdy se vlastně objevilo nealkoholické pivo? Než na tuto otázku odpovíme, měli bychom si trochu ujasnit pojmy. To, co obvykle nazýváme nealkoholickým pivem, se kupříkladu v angličtině někdy označuje jako low-alcohol beer nebo taky light beer či small beer. Jde totiž z drtivé většiny o piva, která nejsou zcela lihuprostá. Mohou totiž mít až 0,5 % alkoholu. Měli bychom je tudíž nazývat nízkoalkoholickými, což je sice existující, ale ne příliš používaný název.

Ale zmatek v pojmech nemáme jen my. V USA i EU jsou označení jako non-alcoholic beer a alcohol-free beer skutečně vyhrazena pro nápoje, které mohou mít až (max.) 0,5 % alkoholu. Existují tedy vůbec nějaká piva skutečně zcela bez alkoholu? Ano. Ale je jich velmi málo. Jedno z nich (Heineken 0,0%) jsme však zařadili i do našeho žebříčku.

Nejlepší nealkoholické pivo

Nejde jen o plané slovíčkaření. Název nealkoholické pivo je matoucí. Může vést k dojmu, že je lze konzumovat bez omezení. Ale můžou si nealko pivo skutečně dopřávat třeba těhotné či kojící ženy, řidiči, či snad dokonce děti? Např. v případě posledního bodu je z právního hlediska možné, aby si osoby pod 18 let zakoupily nealkoholické pivo – nebo jakýkoli nápoj s obsahem alkoholu do 0,5 %.

Přesto i tak malé množství alkoholu dětem škodí a kromě toho může vést ke špatným návykům a vyšší toleranci alkoholických nápojů jako takových. Dávat dětem ochutnávat pivo je ostatně už dnes ve slušné společnosti pasé. Dospělí lidé musejí už konzumaci nealko piva uvážit sami, ale měli by k němu přistupovat zodpovědně – spíše jako k nízkoalkoholickému nápoji.

Střípky z historie nealko piva

Nízkoalkoholické nebo zcela lidově „slabé“ pivo má poměrně dlouhou historii. Pivo je známé už ze starého Egypta a Mezopotámie, mělo tehdy zcela jinou podobu, ale i z českého středověku. Například staří Egypťané pili pivo podobné kaši slámkami a spotřebovali ho denně enormní množství – přitom mohla mít egyptská piva až 10 % alkoholu – tedy mnohem více než ta dnešní, tehdejší piva se tedy spíše blížila „modernímu“ vínu.

V minulosti se však běžně vyskytovala i piva slabá. Například ze středověku je známe jako alternativu k vodě, která bývala zvlášť ve městech často zkažená či nakažená. Tato „stolní“ piva mívala méně než 3 %, ale někdy i méně než 1 % alkoholu.

Nealko pivo v moderním významu se začalo objevovat zřejmě během americké prohibice. Výrobci se tehdy snažili dostát zákazu a vařili velmi slabá a dealkoholizovaná piva, která prošla přísnými podmínkami (už tehdy šlo o limit 0,5 % alkoholu). Konec prohibice však přinesl i konec lehkých piv.

V Evropě se začaly o výrobu nealko piva pokoušet především Švýcaři a Němci v pozdních 40. a 50. letech. Tehdy už byly jejich úmysly ryzejší. Skutečně uvažovali o tom, jak dopřát lidem chuť piva, aniž by musela být zatížena alkoholem, který ne každý vždycky může nebo chce přijímat.

Skutečný rozkvět nealko piv však přišel až během 80. a 90. let a dá se říct, že v poslední dekádě zažívají tyto nápoje zlaté časy.

Jak se dělá nealko pivo?

Alkohol lze buď odstranit z již hotového piva, potažmo je možné při výrobě zvolit cestu, která vznik alkoholu minimalizuje. Nejstarším a nejjednodušším postupem je prostě zahřátí piva. Alkohol se „odpařuje“ rychleji než voda.

K pokročilejším řešením patří metody založené na šetrnějším „vakuovém odpařování“, reverzní osmóze či dialýze. V těchto případech jde o odstranění alkoholu z již hotového piva. Pokud chtějí výrobci přivést na svět rovnou nízkoalkoholické pivo, mohou to zkoušet pomocí sladů s nízkým obsahem cukrů, speciálních vyšlechtěných kvasnic, řízeným kvašením a podobně.

Legendární a polozapomenuté Pito?

Dnes si na název Pito vzpomenou spíše dříve narozené ročníky. Vzniklo v 70. letech, vyrábělo se metodou na bázi řízeného kvašení a název vznikl jako akronym slov PIvo a auTO. To proto, že mělo jít o pivní nápoj vhodný i pro řidiče. Název se vžil a zlidověl. Výraz pito (i s malým písmenem) se stal synonymem nealko piva.

Dnes má podobnou pozici spíše název značky Birell, která je zdaleka nejznámějším výrobcem nealko piva u nás. Toto slovo je obecně známé a (minimálně ve velké části ČR) funguje jako povšechné označení po nealkoholická piva.

Nejlepší nealko piva podle naší redakce

1. Birell Polotmavý

Birell polotmavý

Birell je jednoznačně nejvýznamnější značkou nealkoholických piv v ČR. Vznikla v roce 1992 pod taktovkou pivovaru Radegast a za pomoci švýcarského pivovaru Hürlimann. Dnes Birell vyrábí pivovar Plzeňský Prazdroj. K výrobě se používají speciálně vyšlechtěné kvasinky.

Polotmavý Birell je varianta nealko piva, kterou značka poslala na trh v roce 2010. Díky praženému sladu pivo dostává jemně karamelový odstín a nasládlý tón. Tedy vlastnosti typické pro tmavá a polotmavá piva. Zachovává si však chmelový říz – z větší části se charakterem pořád více blíží světlému pivu. Pivo získalo za svou existenci několik ocenění a stalo se velmi oblíbeným. Dnes se řadí mezi stálice pivního trhu.

Polotmavý Birell je osvědčená a velmi povedená záležitost. Oblibu v něm mohou najít především dámy, které častěji dávají přednost trochu méně hořkým pivům s lehkou sladkostí. Ale tento nápoj samozřejmě chutná i bezpočtu mužů. Jde jistě o jedno z nejpovedenějších nealkoholických piv. A to i proto, že se chuťově opravdu velmi autenticky podobá „skutečnému“ pivu.

Vyživové hodnoty

Obsah alkoholu max.0.5 % obj.
Energetická hodnota88 kJ/100 ml
21 kcal/100 ml
Sacharidy5 g/100 ml
Z toho  cukry2.4 g/100 ml
Bílkoviny< 0,5 g/100 ml

2. Birell světlý

Birell světlý

Světlý Birell je v podstatě fundamentálním počinem této nejslavnější české nealko značky. Receptura se nicméně samozřejmě v průběhu let vyvíjela. Přibylo více karamelového sladu, značka přitlačila i na „chmelovitost“ a říz. Taky změnila některé technologické postupy. Například proces infuze vystřídalo rmutování.

Pivo má poměrně dost světlou barvu a řidší pěnu. Chuť dosahuje na poměry nealkoholických piv dost solidní úrovně. Není tak plná a charismatická jako u poctivých ležáků. Přesto má určitý říz a lehčí hořkost. Jako nealko pivo si světlý Birell zaslouží jednoznačně pochvalu. Navzdory tomu by jako pivo – v obecném měřítku – příliš nadšení nevzbudil. Většina konzumentů by ho asi označila jako poněkud „vodové“. Na osvěžení je však vynikající. A milovníci méně hořkých a lehkých piv si mohou připsat pár bodů navíc.

Průměrná výživová hodnota (na 100 ml)

Obsah alkoholu max.0.5 % obj.
Energie87 kJ / 21 kcal
Sacharidy5 g
Z toho cukry2,4 g
Bílkoviny< 0,5 g
Sůl0 g

3. Lobkowicz Premium Nealko světlé

Lobkowicz nealko

Menší (ale ne úplně malý) český Pivovar Protivín nacházející se ve stejnojmenném městě vyrábí piva značky Platan a vaří se zde i pivo Lobkowicz. To si můžete vychutnat v podobě světlého ležáku, černého piva či piva typu „ale“ anebo taky jako nealkoholické pivo. Nutno přitom říct, že nealko pivo Lobkowicz patří (v rámci své kategorie) k velmi dobře hodnoceným počinům.

Pivo zaujme hned při nalití do sklenice poměrně autenticky hustou pěnou i sytou barvou. Pěna ovšem rychle chřadne. Ve vůni dominuje mladina, chuť je příjemná – má docela slušný říz (na nealko). Převažují sladové tóny, nechybí lehká hořkost. Ve srovnání s ležáky je pivo opět „řídké“, vodové a chuťově prázdnější. V rámci nealko produkce však odvedli v Protivíně velmi slušnou práci. Jde o velmi pitelné nealko pivo.

Průměrná výživová hodnota (na 100 ml)

Obsah alkoholu max.0.5 % obj.
Energie96 kJ / 22,9 kcal
Sacharidy4,8 g
Z toho cukry2,4 g
Bílkoviny0,26 g
Sůl0,011 g

4. Bernard Free Nealko

Bernard Free nealko

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce patří mezi oblíbené výrobce především různých speciálních piv. V Bernardu rádi zkouší nové věci a experimentují, a tak se není co divit, že se pustili i do výroby vlastního nealko piva. Není zrovna příliš známé. Ale na tom až tak nezáleží. Nás zajímá, jak vypadá, voní, chutná,…

Zde je třeba říct, že nealko Bernard není vůbec špatný. Ba naopak. Plně si zaslouží pozici v našem žebříčku. Ve srovnání s mnoha jinými nealko pivy si vede lépe. Má hustší a trvanlivější pěnu i příjemně medovou barvu. Chuť je nadprůměrně řízná, hořkost je překvapivě vydatná. Jde tedy o dost autentické nealko pivo. Rozhodně doporučujeme k vyzkoušení. Nevýhodou je, že v hospodě je k dostání opravdu málokde.

Průměrná výživová hodnota (na 100 ml)

Obsah alkoholu max.0.5 % obj.
Energie78 kJ / 19 kcal
Sacharidy4,4 g
Z toho cukry2,0 g
Bílkoviny<0,5 g
Sůl0 g

5. Ferdinand nealkoholické pivo

Ferdinand Nealkoholické světlé pivo

Další méně známé pivo, tentokrát z benešovského pivovaru Ferdinand. Opět jde o zajímavý počin, který si zmínku v našem žebříčku zaslouží. Tím spíš, že trochu klame tělem…

Na první pohled nealko Ferdinand moc neokouzlí. Planá barva i řídká pěna jsou typické průvodní jevy nealko piva. Ani mladinová vůně první dojem nezachrání. Teprve první lok může pomoci napravit nepříliš vydařené entrée. Chuť je příjemně řízná a hořká, dokonce s bylinkovými tóny. Rozhodně je zajímavá a leckomu může zachutnat.

6. Stella Nealko pivo

Stella Artois Pivo nealkoholické světlé

Nealkoholické pivo Stella Artois je prvním „nečeským“ zástupcem v našem žebříčku. Stella však představuje i u nás velmi známou belgickou značku. Ostatně pivo značky Stella Artois vyrábí největší pivovarský konglomerát světa Anheuser-Busch InBev, pod nějž spadá třeba i Budweiser nebo de facto i Pilsner Urquell (skrze SABmiller). Nicméně, vás jistě spíše zajímá, jak nealko Stella chutná…

Inu, dá se říct, že toto pivo trochu rozděluje konzumenty na dva tábory. Někteří ho považují za velmi zdařilý počin, jiní za možná nejhorší nealko pivo u nás. Už kvůli této kontroverzi si zaslouží být v našem žebříčku. Nealko Stella má fádnější barvu a průměrně (na nealko piva) řídkou pěnu. V chuti se projevuje především mladina, či dokonce nasládlejší kukuřičné tóny, což většina českých pivařů příliš neocení. Jakýsi říz i hořkost pivo má, ale… raději ho vyzkoušejte sami.

Průměrná výživová hodnota (na 100 ml)

Obsah alkoholu max.0.5 % obj.
Energie112 kJ / 27 kcal
Sacharidy5,7 g
Z toho cukry3,1 g
Bílkoviny<0,5 g
Sůl<0,01 g

7. Heineken 0,0%. světlé nealko

Heineken pivo nealkoholické světlé

Značku Heineken asi netřeba představovat. Rozhodně však musíme zdůraznit fakt, že Heineken 0,0% je možná nejméně alkoholickým pivem na našem trhu. Obsah alkoholu je menší než 0,03 %, takže toto pivo obstojí i u konzumentů, kteří si přítomnost alkoholu hlídají velmi striktně. Průměrný kefír (s obsahem alkoholu až 1 %) je proti tomuto pivu tvrdý chlast.  Je však toto vskutku nealkoholické pivo vůbec pitelné?

Jelikož se v něm projevuje spíše kyselost než pivní hořkost, na zahnání žízně poslouží dobře. Na druhou stranu chuť je natolik mdlá, že sedět u tohoto „piva“ v hospodě a objednávat si jedno za druhým byste asi nechtěli.

Průměrná výživová hodnota (na 100 ml)

Obsah alkoholu max.0.0 % obj.
Energie89 kJ / 21 kcal
Sacharidy4,8 g
Z toho cukry1,3 g
Bílkoviny0 g
Sůl<0,01 g

Chcete ochutnat i jiná nealkoholická piva a speciály?

Alkoholium.cz