Nejlepší stojan na víno

Stojany a regály na víno – uchovávejte víno stylově

Milovníci vína zpozorněte! Tenhle článek totiž bude věnovaný právě vám. Pokud máte pocit, že vám počet kvalitních lahví trochu přerůstá přes hlavu a přemýšlíte, jak je elegantně uskladnit, máme pro vás zajímavou inspiraci a taky spoustu rad a tipů. V dnešním článku se totiž pokusíme dobrat toho, jak si vybrat co nejlepší stojan či regál na víno. Tak do toho…

Nejlepší stojan na víno

Tipy na oblíbené stojany na víno

FotoNázevCena (cca)
Westside Dřevěný regál na víno
 Kapacita: 16 lahví 
299 Kč Zobrazit produkt
TimeLife Držák na víno
 Kapacita: 16 lahví 
759 Kč Zobrazit produkt
Stojan na lahve SET-UP
 Kapacita: 8 lahví, stavebnicový systém 
899 Kč Zobrazit produkt
Koopman Stojan
 Kapacita: 9 lahví 
499 Kč Zobrazit produkt
Kesper Stojan na víno
 Kapacita: 20 lahví 
999 Kč Zobrazit produkt
Koopman Stojan na 3 láhve
 Kapacita: 3 lahve 
299 Kč Zobrazit produkt
Kitchen Craft Bar Craft Copper
 Kapacita: 7 lahví 
719 Kč Zobrazit produkt

Proč si pořídit stojan na víno?

Jasně. Ne každý má nafukovací byt a neomezeně volného prostoru. Většina lidí musí pořízení nového kousku nábytku dobře zvážit – a z tohoto hodnocení může stojan na víno často vyjít jako menší rozmařilost. Je fakt, že tato záležitost je poměrně jednoúčelová, ale přesto má své výhody. Které to jsou?

 • Dejte svou vášeň k vínu na odiv

Vezměte v potaz, že láska k vínu není jen tak nějaký bezvýznamný vrtoch. Tato záliba se může stát součástí životního stylu a pak je na místě, abyste jí ve svém bytě či domě vyčlenili vlastní prostor. Stojan nebo regál na víno či tzv. vinotéka je navíc nejen praktickou, ale taky vysoce stylovou záležitostí. U těchto produktů je kladen důraz na vkusné a přitom účelové provedení, design může být velmi okouzlující. Stojan osázený kvalitními lahvemi se tak stane krásným bytovým doplňkem.

 • Pro velkou sbírku i akutní potřebu

Se spotřebou prostoru to taky zdaleka nemusí být tak vážné. Stojany na víno mohou být velice kompaktní. Existuje spousta malých, třeba i stolních modelů pro menší počty lahví. Stojan či regál přitom umožní skladování vína ve vhodné poloze a jistě to vypadá lépe, než když se lahve jen tak vyskytují na všemožných místech.

Malý stojan na víno

K čemu je domácí stojan na víno?

Domácí stojany a vinotéky mohou nabývat nesmírně rozmanitých podob, což je předurčuje stát se i pozoruhodnou bytovou dekorací. Především do nich ale můžete uložit vinné lahve a skladovat je v příhodné poloze, aby nedocházelo k vysoušení korku.

Existuje řada variant stojanů, které mohou plnit různé účely. Například velké regály na víno třeba i pro několik desítek lahví najdou uplatnění spíš v domácích sklípcích, případně v domácnosti u zapálenějších vinařských fajnšmekrů, kteří nebudou litovat obětovaného prostoru v bytě a samozřejmě budou mít stojan čím zaplnit.

 • Regál na víno jako prezentace větší sbírky

Pro vlažnější vinaře může být zajímavějším řešením menší stojan či regál na několik lahví vína určených více méně k aktuální spotřebě. Menší stojan v bytě ale může skvěle doplnit větší sbírku umístěnou např. ve sklepě. Bude představovat jakousi „reklamu“ či prezentační okénko, ve kterém bude stále k dispozici vybraná nabídka. Nebudete tak muset pro každou láhev běhat do sklípku nebo uchovávat operativní zásobu jen tak v lednici či špajzu, což rozhodně nepůsobí příliš elegantně.

Kam se stojanem?

Stojany na víno obvykle najdou své místo v kuchyni nebo obývacím pokoji. Větší kousky pak mohou být součástí vinného sklípku nebo rozsáhlejší sbírky umístěné mimo obyvatelné prostory domu či bytu.

Stojany určené přímo do bytu a reprezentativních prostor bývají obvykle menší, ale jejich design je o to propracovanější. Naopak stojany pro sbírky a sklípky jsou jednodušší, účelovější a nabízejí větší kapacitu. Design je obvykle prostý a tradiční – takže i cena (alespoň v přepočtu na jednu láhev) vychází výhodněji.

Netradiční stojan na víno

Jaké podmínky vínu zajistit?

Kvalitní víno je citlivý nápoj. Umístění vinotéky či stojanu by se proto mělo řídit nejen vkusem, ale i jeho potřebami. Jaké jsou základní požadavky?

 • Láhev s vínem by především měla ležet. Toto by měl být schopný zajistit každý stojan na víno hodný toho názvu. Suchý korek nedokáže dostatečně zabránit postupnému pronikání vzduchu do lahve a oxidaci nápoje.
 • Pro skladování většiny vín je optimální teplota okolo 10 až 12°C (zejména u červeného vína to může být více). Ideální teplotní podmínky dokážou zajistit především speciální elektrické vinotéky, což jsou de facto lednice určené přímo na skladování vína. Při vyšších teplotách víno zraje a stárne rychleji. Pokud máte v domácnosti stojan pro operativní spotřebu (víno zkonzumujete např. v několika týdnech) nemusí to být až takový problém.
 • Důležitější než ideální teplota je teplotní stálost při skladování. Víno velmi špatně snáší teplotní výkyvy.
 • Stojan na víno rozhodně neumísťujte blízko okna, kde hrozí, že bude vystaveno přímým slunečním paprskům nebo rychlým změnám teplot při větrání.
 • Lahve by taky neměly být vystaveny vibracím nebo otřesům a příliš nízké nebo vysoké vlhkosti (optimum je okolo 65-70 %). Taky by měly být uloženy ve tmě nebo přítmí.

Málokdo dokáže přímo v domácnosti zajistit zcela ideální podmínky pro dlouhodobé skladování (archivování) vína. Výše uvedené podmínky se ale skutečně týkají především uchovávání kvalitních lahví v řádu mnoha měsíců nebo let. Stojan na víno do bytu obvykle jednu láhev tak dlouho nehostí.

Dřevěný stojan / regál na víno

Stojan na víno vs. vinotéka

Stojany a regály na víno jsou kusy nábytku zpracované tak, aby umožnily estetické a uchovávání lahví v ležaté poloze, ale jinak vám nijak nepomohou zajistit optimální podmínky pro delší uskladnění, nebo dokonce archivaci.

Vinotéky se o to naopak postarají velmi dobře. Jak už bylo řečeno, jde o speciální lednice či chladicí vitríny určené na víno. Existují modely na několik lahví, ale i na několik desítek lahví. Vitríny taky mívají několik teplotních zón pro různé druhy vína, zajistí správnou vlhkost, zamezí přístupu UV záření apod. Víno z vinotéky můžete ihned servírovat v dokonalé kondici.

Má to ale určitou nevýhodu. Jde už o elektrický spotřebič, což poznáte na pořizovací i provozní ceně. Ani velmi malé a levné vinotéky obvykle nepořídíte pod cca 3000 Kč. Rozměrnější a designové modely stojí 10 a více tisíc. Ani spotřeba elektrické energie nemusí být úplně zanedbatelná.

Materiály stojanů na víno?

Z jakých materiálů může být regál či stojan na víno vyroben? Tradiční volbou je dřevo. Tyto stojany bývají obvykle zpracovány elegantně ale jednoduše. Kapacita může být velmi vysoká. Najdou se i designové modely (např. regál ve tvaru soudku apod.). Využívá se nejčastěji masivní dřevo (obvykle smrkové nebo borovicové), někdy v kombinaci s kovovými prvky. Dřevěné stojany se hodí do klasických sklípků a rustikálněji laděných interiérů.

Alternativou ke dřevu je kovové zpracování. Používá se kvalitní nerezová ocel, hliník nebo jiné vhodné kovy. U kovových stojanů se obvykle setkáte s propracovaným, často velmi sofistikovaným a atypickým designem. Existují zcela minimalistické, ale i obdivuhodně komplikované kousky. Kovové stojany mívají většinou nižší kapacitu. Často jsou určeny pro deset nebo i méně lahví. Spíše výjimečně se setkáte s modely na 20 nebo více kousků.

Kapacita stojanů

Problematiku kapacity už jsme nakousli. S jakými možnostmi tedy můžete počítat? Stojany na víno mají opravdu velký záběr. Setkáte se s kovovými provedeními pro jednu jedinou lahev – a stejně tak s dřevěnými modely pro 50 i více lahví.

Pokud chcete stojan pro domácí použití a do míst, kde nedokážete zajistit příliš vhodné podmínky pro dlouhou archivaci, vyplatit se mohou spíš regály a stojany s nižší kapacitou, kdy se obsah obmění v řádu týdnů nebo měsíců. Takové stojany jsou pochopitelně lepší i do menších bytů. Vysokokapacitní stojany jsou spíše určeny do sklípků.

Ceny stojanů na víno

Na rozdíl od vinotéky nemusí stojan na víno představovat nijak vysokou investici. Zvlášť pokud nejste příliš nároční a nehledáte unikátní designové provedení nebo exkluzivní materiálové zpracování. Nejlevnější stojany na jednu lahev lze pořídit jen za pár desítek korun.

Už od cca jednoho až dvou set korun začínají první stojany na více lahví. Může jít o dřevěné nebo velmi jednoduché kovové konstrukce. Do 1000 Kč se vejde převážná většina současné nabídky. Zdaleka přitom nejde jen o malé stojany. V této ceně pořídíte i regály na desítky lahví.

Okolo 1000 Kč začínají již velmi pěkné, tradiční stojany z masivního dřeva anebo zajímavé designové stojany z kovu, výjimečně i z plastu. Nad 2000 Kč už nabídka není příliš vysoká. Najdete zde různé vysokokapacitní regály z kvalitních masivních dřevin nebo různé exkluzivní modely.

Která vína se hodí k archivaci?

Zdaleka ne každé víno je vhodné k dlouhodobějšímu skladování. Některé jsou vhodnější na časnou konzumaci (např. i oblíbený Müller-Thurgau). Pro delší uchování a zrání vybírejte především vína:

 • S vyšším obsahem kyseliny a extraktu
 • S obsahem alkoholu alespoň 12 %
 • S vyšším podílem kyseliny siřičité
Alkoholium.cz