Nejlepší portské víno

Jaké je nejlepší portské víno?

V dnešním článku se podíváme, jaká nejlepší portská vína v současnosti nabízejí české e-shopy a výběrovou sedmičku – nikoli vína, ale kandidátů – vám představíme v krátkých recenzích. A máte se rozhodně na co těšit.

Recenze nejlepších portských vín podle naší redakce

1. PORTO CRUZ Pink

Portské Víno PORTO CRUZ Pink

Porto Cruz Pink je pravé portské víno, tedy z oblasti Douro v Portugalsku. Nejde však o klasické portské, nýbrž velmi zajímavou specialitku v podobě vína krásně narůžovělé barvy, což není u portského nijak běžné. K tomuto zabarvení došlo výrobou z červených hroznů zbavených slupek, tak aby kontakt s nimi trval co nejkratší dobu a víno získalo charakteristické zbarvení.

Toto víno však není zajímavé jen svou barvou, ale taky krásnou vůní, v níž se mísí opojné květinové a ovocné tóny, převažují přitom lesní plody, jako maliny nebo jahody. Víno se hodí pro konzumaci ve vychlazeném stavu a skvělé je i do míchaných nápojů. Jistě oceníte i krásnou lahev. Víno zřejmě svým charakterem i lehkou, sladší chutí osloví především ženy. Obsah alkoholu je 19 % a cena se pohybuje pod třemi sty korun.

2. Real Companhia Velha Royal Oporto Tawny 10yo

Real Companhia Velha Royal Oporto Tawny 10yo

Další lahev už bude poněkud dražší, jde o víno Real Companhia Velha Royal Oporto Tawny 10yo, které pořídíte za cca 700 Kč. Jde ovšem o vynikající záležitost. Jde o portské typu Tawny z červených hroznů a zrající v dubových kádích, v tomto případě po celých 10 let. Díky tomu získává dokonale ušlechtilou barvu, ale i chuť a vůni.

Barva je nádherně sytě jantarová, uzrálá, vůně je energická a docela intenzivní s převahou ovocných tónů. Chuť je krásně hladká, kultivovaná a přitom výrazná – nic nechybí, nic nepřebývá. Toto portské je skutečná kvalita, kterou ocení i náročnější znalci, a rozhodně stojí za to si připlatit a láhev ochutnat.

3. Graham’s Port Six Grapes Porto Reserve

Graham's Port Six Grapes Porto Reserve

Graham’s je osvědčený výrobce dobrých originálních portských a i tato lahev se mu skvěle povedla. Označení „Six Grapes,“ které najdete i znázorněné na lahvi, je symbolem nejvyšší jakosti v rámci značky a vychází z jejího tradičního značení. Označení „Reserve“ pak svědčí o tom, že jde o zrající víno. Přestože se do lahví dostává dost brzy na to, aby si zachovalo jakousi jiskru mládí a energie, pohovělo si mezi dřevěnými stěnami dost dlouho na to, aby dozrála jeho plnost v chuti, vůni i barvě. Láhev tohoto velmi kvalitního vína s příjemným 20% obsahem alkoholu koupíte za cca 560 Kč – a je to dobrá koupě.

4. Royal Oporto Tawny

Royal Oporto Porto Tawny

Další Tawny portské v našem žebříčku, tentokrát poněkud mladší. Royal Oporto Tawny je směsí vín, která zrají tři roky (minimálně) v dubových sudech a má spíše temnější, karmínově rudou barvu. Ta jako by zvěstovala chuť, v níž se výrazně prosazují jahodové tóny. Toto víno je poněkud jednodušší než výše představené desetileté Tawny, ale přesto se vyznačuje plností chuti a lahodností. Potěší i přívětivější cena, něco málo přes tři stovky za láhev. Obsah alkoholu je 19 %.

5. Sandeman Porto Ruby

Sandeman Porto Ruby

Velmi dobré Ruby portské z produkce značky Sandeman, jejíž tradice sahá až do roku 1790. Jde o víno typu „Ruby“ a tento název dobře charakterizuje krásnou rubínovou barvu, které se u tohoto nápoje dočkáte. Chuť je poměrně vydatná. Tento nápoj je skvělý jako aperitiv – v tom případě si jej lépe vychutnáte vychlazený – anebo digestiv v pokojové teplotě. V obou případech budete jistě spokojení. Navíc příznivá cena pod 300 Kč taky potěší.

6. ROYAL OPORTO RUBY

ROYAL OPORTO RUBY

O něco výš se v našem žebříčku již umístilo Tawny portské Royal Oporto, z produkce této značky nás však ještě zaujalo víno typu Ruby. Vína Ruby jsou oblíbená, protože patří v rámci originálních portských k cenově dostupnějším. To platí i o této lahvi, kterou pořídíte pod tři sta korun. Jde o směs minimálně 3 roky zrajících vín. V chuti dominují lesní jahody. Tomuto vínu nejlépe svědčí podávání téměř při pokojové teplotě (15-18°C).

7. Old Porter White Sweet Wine

Old Porter White Sweet Wine

Na závěr pro vás máme, snad i trochu pro srovnání, portské víno, které nepochází z původní oblasti Douro v Portugalsku, ale ze Španělska. Na tom není nic zvláštního, neoriginální portská vína se vyrábějí v mnoha zemích světa, a i když se nemohou pyšnit ochrannou známkou „Porto“, mohou být dobrá. Navíc často potěší velmi dobrou cenou. Třeba tuto příjemnou lahev pořídíte jen za nějakých 150 Kč, a pokud nejste zvlášť nároční, jistě si pochutnáte. Jde navíc o lehké víno, které má jen 13 % alkoholu a výrazně ovocnou chuť i vůni.

Jak vybrat portské víno?

Porto, Oporto či celým originálním názvem Vinho do Porto. Portské víno pochází z Portugalska, konkrétně z jeho severní části, kde se kolem řeky Douro zdvihají úrodné svahy. V této malebné krajině se rodí pravé portské víno, které se vyrábí z bílých i červených odrůd hroznů. Jde o víno takzvaně fortifikované, což znamená „posilněné“ či přesněji dolihované – toto dodatečné posilnění se provádí pomocí vinné pálenky. Na rozdíl od běžných vín má pak portské běžně 19-22 % alkoholu.

Řeka Douro, Porto
Řeka Douro, Porto

Jak vybrat portské podle příležitosti?

Většina portských je kvůli intenzivnější a plnější chuti podávána spíš jako digestiv, tedy po jídle. Pokud tedy sháníte digestiv k slavnostní hostině, portské může být dobrá volba. Portské se taky obvykle podává při vyšších teplotách, avšak ne více než 18°C. Bílá portská vína se však podávají chladnější (už od cca 8°C do 14°C). Některá portská se taky hodí jako aperitiv – což může být právě příležitost podávat je lehce vychlazená. Jako aperitiv by z našeho žebříčku jistě obstála například vína Sandeman Porto Ruby anebo Porto Cruz Pink, které je lehké a svěží a skvěle chutná vychlazené.

Jak si vybrat druh portského?

V našem žebříčku jste mohli narazit na pojmy jako „Tawny“ nebo „Ruby“ či třeba „Reserve“. Jde o různé typy portského vína s odlišným postupem výroby a zrání a výsledným charakterem.

  • Ruby – Patří mezi velmi běžná a levnější portská vína. Ukládá se po fermentaci v kádích (často betonových nebo kovových) a vyrábí se z míchaných vín. Pokud hledáte mladší portské krásně rubínové barvy a výraznější ovocné chuti, pak je Ruby dobrá volba.
  • Tawny– Tawny je víno zralejší, kultivovanější a většinou také dražší. Zraje v dřevěných (dubových) sudech či kádích. Doba zrání může být i 10, 20 nebo více let. Výsledkem je velmi ušlechtilá barva, která snese srovnání s kvalitní whisky nebo rumem. Odstínem se blíží jantaru či červánkům při západu slunce až k hnědavým tónům. Tawny jsou vína pro náročnější vychutnávání.

Pak se lze setkat i s dalšími označeními. Například „Reserva“ jsou déle zrající vína, výběrová, vína typu Ruby. Colheita je jednoročníkové víno Tawny a tak podobně.

Neoriginální portské

Portská vína se vyrábějí nejen u řeky Douro, ale po celém světě. Nejde však o originální vína „Porto“, a proto by měla být správně nazývána jako „vína portského typu“. Jde tedy o podobnou situaci jako u šampaňského – tento název zobecněl a často se tak lidově označují sekty, i když nejde o pravé šampaňské z oblasti Champagne-Ardenne.

Vína portského typu bývají levnější než pravé portské. Pokud se nechcete splést, vždy zkontrolujte, zda víno pochází z oblasti Douro v Portugalsku.

Tipy na oblíbená portská vína v kostce

ObrázekNázev
PORTO CRUZ Pink Zjistit cenu
Real Companhia Velha
Royal Oporto Tawny
Zjistit cenu
Graham's Port Six Grapes Porto Reserve Zjistit cenu
Royal Oporto Tawny Zjistit cenu
Sandeman Porto Ruby Zjistit cenu
Kompletní recenze nejlepších portských vín
Alkoholium.cz