_

Češi = extratřída v pití piva?

Ano tato rovnice stále platí, ale už to není, co to bývávalo. Spotřeba piva v Česku totiž rok od roku klesá. Podle údajů z roku 2008 činí už pouhých 159l/osobu za rok. Ptáte se, jaké jsou důvody? Kdy se tento neblahý trend zastaví? Pokusíme se nastínit možné důvody poklesu piva a prognózy další vývoje.

Ano, tato rovnice stále platí, ale už to není, co to bývávalo. Spotřeba piva v Česku totiž rok od roku klesá. Podle údajů z roku 2008 činí už pouhých 159l/osobu za rok. Ptáte se, jaké jsou důvody? Kdy se tento neblahý trend zastaví? Pokusíme se nastínit možné důvody poklesu piva a prognózy dalšího vývoje.

Koupěschopnost Čechů klesá

_

Jedním z důvodů, které uvádí studie agentury Euromonitor, je snížená kupní síla Čechů zaviněná ekonomickou krizí. Když se k tomu přidá všeobecná neochota v těchto časech utrácet, leží jeden z důvodů na stole. Češi si zkrátka nemohou dovolit sedět v hospodě a lít do sebe jedno pivo za druhým, jak tomu bylo dříve. Část spotřeby se rovněž přesouvá z hospod do domácností. Pivo z láhve, nebo nedej bože z plastu, je zkrátka levnější než pivo točené.

Mění se pivní kultura Čechů?

Dříve bylo obvyklé zajít do hospody na pivo a celý večer pít jednu a tu samou značku. Dnes se prosazuje, i když zatím v omezené míře, trend malých pivovarů a ochutnávání různých značek. Češi si také zvykají na různé pivní speciály, pšeničná piva, atp. Vypít za večer několik 13° či 15° však není tak snadné, jako vypít stejné množství výčepní 10°. To zákonitě vede k nižší spotřebě piva. I když v přepočtu na množství alkoholu v pivě obsaženém budou čísla jiná. To je druhý z možných důvodů klesající spotřeby piva v Česku. Jeho vliv je však podstatně nižší než vliv prvního důvodu.

Prosazuje se konečně zdravý životní styl

Pití piva a konzumace tučných jídel patří k českému folklóru. A nezdá se, že by se tento zvyk měl podstatně měnit. Procento lidí žijících zdravým životním stylem sice dlouhodobě narůstá, ale jeho vliv na spotřebu piva není velký.

Jak to tedy bude dál?

Nemusíte se bát. Budoucnost vypadá podle agentury Euromonitor růžově. S očekávaným ekonomickým oživením můžeme zřejmě očekávat i zvýšení spotřeby piva v Česku. Euromonitor uvádí nárůst spotřeby piva v ČR do roku 2016 o celé 2%. Vypadá to tedy, že Česká republika zůstane i nadále pivní velmocí jako doposud.

Alkoholium.cz