KRÁTCE: Sangría už jedině ze Španělska nebo Portugalska

0 Sdílení

Oblíbený letní nápoj sangría je dalším nápojem, který se zřejmě dočká chráněného zeměpisného označení původu.

Pokud si v budoucnu objednáte sangíi, nejspíše se bude jednat o produkt, který pochází z Pyrenejského poloostrova, respektive z Španělska a Portugalska. Společnou žádost na chráněné zeměpisné označení, kterou podali zástupci těchto zemí, totiž schválila Evropská komise a nově také Evropský parlament (EP). Aby však byla novela nařízení 1601/91 platná, je ještě třeba souhlasu Rady EU. Jelikož však došlo k předběžné dohodě mezi EP a Radou EU je pravděpodobné, že Rada EU souhlas dá.

Předpis má stanovit jednak množství alkoholu (4,5 – 12%), ale také že sangría nesmí obsahovat žádná barviva. Spotřebitel tak bude mít jistotu, že kupované zboží splňuje jisté parametry. Předpis má také počítat s jednoletou lhůtou pro jeho zavedení. Výrobci by tak mohli v této lhůtě doprodat zásoby a etikety upravit tak, aby odpovídaly evropské legislativě. Místo exotického nápisu sangría si však budou nejspíše muset vystačit třeba s označením aromatizovaný vinný nápoj. Název sangría totiž budou moci používat pouze Španělé a Portugalci. V ostatních členských zemích bude možné užívat název sangría pouze podpůrně a s tím, že bude následovat „vyrobena v…“.

Pokud se chcete dozvědět o sangríi více, čtete ZDE. V článku naleznete i recept na přípravu tohoto osvěžujícího nápoje. Doma připravená čerstvá sangía bude určitě lepší než ta prodávaná v láhvi a říkat jí navíc můžete, jak chcete.