Sklenka nápoje sangría
CC Roco Julie

KRÁTCE: Sangría už jedině ze Španělska nebo Portugalska

Oblíbený letní nápoj sangría je dalším nápojem, který se zřejmě dočká chráněného zeměpisného označení původu.

Oblíbený letní nápoj sangría je dalším nápojem, který se zřejmě dočká chráněného zeměpisného označení původu.

Sklenka nápoje sangría
CC Roco Julie

Pokud si v budoucnu objednáte sangíi, nejspíše se bude jednat o produkt, který pochází z Pyrenejského poloostrova, respektive z Španělska a Portugalska. Společnou žádost na chráněné zeměpisné označení, kterou podali zástupci těchto zemí, totiž schválila Evropská komise a nově také Evropský parlament (EP). Aby však byla novela nařízení 1601/91 platná, je ještě třeba souhlasu Rady EU. Jelikož však došlo k předběžné dohodě mezi EP a Radou EU je pravděpodobné, že Rada EU souhlas dá.

Předpis má stanovit jednak množství alkoholu (4,5 – 12%), ale také že sangría nesmí obsahovat žádná barviva. Spotřebitel tak bude mít jistotu, že kupované zboží splňuje jisté parametry. Předpis má také počítat s jednoletou lhůtou pro jeho zavedení. Výrobci by tak mohli v této lhůtě doprodat zásoby a etikety upravit tak, aby odpovídaly evropské legislativě. Místo exotického nápisu sangría si však budou nejspíše muset vystačit třeba s označením aromatizovaný vinný nápoj. Název sangría totiž budou moci používat pouze Španělé a Portugalci. V ostatních členských zemích bude možné užívat název sangría pouze podpůrně a s tím, že bude následovat „vyrobena v…“.

Pokud se chcete dozvědět o sangríi více, čtete ZDE. V článku naleznete i recept na přípravu tohoto osvěžujícího nápoje. Doma připravená čerstvá sangía bude určitě lepší než ta prodávaná v láhvi a říkat jí navíc můžete, jak chcete.

Alkoholium.cz