_

Co je vlastně onen rodný list alkoholu?

Prohibice skončila a metylalkoholová aféra pomalu doznívá jak v médiích, tak v reálném světě. Aby se podobná situace neopakovala, přichází vláda s několika řešeními. Kromě nových kolků, které si snadno dokážeme představit, a plánu na koncesní prodej lihovin, přichází také s takzvaným rodným listem alkoholu.

Prohibice skončila a metylalkoholová aféra pomalu doznívá jak v médiích, tak v reálném světě. Aby se podobná situace neopakovala, přichází vláda s několika řešeními. Kromě nových kolků, které si snadno dokážeme představit, a plánu na koncesní prodej lihovin, přichází také s takzvaným rodným listem alkoholu.

_

Není rodný list jako rodný list

Standardní rodný list má každý z nás. Obsahuje základní informace o naší osobě, jako je jméno, příjmení, datum a místo narození, rodné číslo a informace o našich rodičích. Jedná se vlastně o doklad, který stvrzuje naše narození. Rodný list alkoholu je něco vzdáleně podobného. Rozhodně však nečekejte papírovou knížečku, ale spíše papírové formuláře.

Ptáte se, co tedy rodný list každého alkoholického nápoje obsahuje?

V zásadě toho není moc:

Jelikož je v každém alkoholickém nápoji obsažen líh (tedy etanol) a i ten “má své rodiče” (tedy byl někde vyroben), je v rodném listu alkoholu uveden původ lihu, z nějž byl vyroben. Fakticky to znamená, že je v něm uvedeno, která společnost líh vyrobila a která ho od ní koupila. Tímto je tedy vyřešen problém lihu neznámého a většinou nelegálního původu.

Druhou částí rodného listu alkoholu je prohlášení výrobce, který dodává alkoholické nápoje na trh. U větších a renomovaných výrobců takové prohlášení váhu má. Ovšem alkoholické nápoje těchto výrobců se falšují minimálně, alkoholová mafie z nich má zkrátka respekt. Zda má však takové prohlášení váhu u malých výrobců, necháme na posouzení vámi.

Rodný list alkoholu = formulář typu 1a, 1b a 1c

Nutná byrokracie leží hlavně na bedrech likérek. Ta, která odebírá líh od českého dodavatele, vyplní formulář 1a. Ta, která líh získává od zahraničního dodavatel, pak musí vyplnit formulář 1b. Pro dealera zahraničního lihu je pak připraven formulář 1c. Aby však byla dokumentace kompletní, je třeba dodat chemický rozbor z akreditované chemické laboratoře, který zaručuje zdravotní nezávadnost lihu. Formulář rodného listu alkoholu je možné stáhnout i online ze stránek vlády nebo přímo u nás, tedy na tomto odkazu: Nařízení vlády a formulář o původu lihu (tzv. rodný list alkoholu online)

Řešení, které spotřebitele skutečně ochrání?

Těžko říci, ale s ohledem na vynalézavost podvodníků pravděpodobně ne. Zfalšovat se dají peníze, zfalšovat se dají i kolky, tak proč by se nedal zfalšovat i rodný list alkoholu. Navrhované řešení v podobě udělování koncesí na prodej alkoholu či znovuzavedení registračních pokladen se v tomto případě jeví jako koncepčnější, ovšem na rozdíl od rodného listu alkoholu ho nelze zavést okamžitě. A rychlé opatření potřebovali lihovarníci i spotřebitelé především. Snad u něj nezůstane a podobná tragédie se nebude moci opakovat.

Alkoholium.cz