Plantation rumy

Rumy Plantation – ceny a vše, co jste chtěli vědět o této značce rumů

Máte zálusk pochutnat si na výtečném rumu? Ale po kterém sáhnout? Co třeba vyzkoušet něco od známé značky Plantation, která spojuje karibské kořeny s francouzskou uhlazenou kultivovaností a vytříbeností? Toto spojení zhmotněné v těle rumů Plantation má rozhodně co nabídnout…

O značce Plantation

Logo Plantation - rumy

Příběh rumů značky Plantation začal poněkud netypicky ve Francii – a to v roce 1989. Tehdy se podnikavý znalec alkoholických nápojů Alexandr Gabriel v proslulém kraji Cognac setkal s uvadající značkou Maison Ferrand. Ačkoli měla skvělé renomé a vyráběla vynikající koňaky, komerční úspěch silně pokulhával a značka se ocitala na pokraji krachu.

Alexandr Gabriel se rozhodl do tohoto koňakového „dómu“ investovat. Společnost poté jako bájný Fénix začala povstávat z vlastního popela. A. Gabriel nelenil a v devadesátých letech procestoval celý Karibik. Rumy ho fascinovaly stejně jako koňaky, které jeho společnost produkovala a stále produkuje pod značkou Ferrand Cognac.

Gabriel nasbíral mnoho vědomostí a zkušeností a rozhodl se tyto dva nápoje a dva světy propojit v nové značce Plantation. Rumy Plantation vznikají v nejlepších palírnách exotického Karibiku, kde si pod palčivým sluncem chvíli tradičně poleží v sudech z amerického dubu po špičkové brandy. Potom se však přesunou do Francie, do nových sudů – tentokrát po brilantním koňaku.

Ocenění rumů Plantation

Rumy Plantation patří k mimořádně kvalitním a ceněným. Už v roce 2012 získal samotný A. Gabriel, zakladatel a současný ředitel společnosti Maison Ferrand, ocenění Master Rum Blender of the Year v prestižní soutěži Golden Rum Barrel Awards. Samotné rumy pak získaly během let na několik desítek dalších cen. Zlatými medailemi se Maison Ferrand jen hemží.

Jaké rumy Plantation byste měli rozhodně ochutnat?

Značka Plantation nabízí velmi pěkný a rozmanitý výběr rumů. Vyzkoušet či zakoupit všechny by asi stálo až příliš mnoho času a peněz. Vybrali jsme pro vás tedy alespoň několik nejvíce reprezentativních lahví, které by vaší pozornosti určitě neměly ujít.

ProduktKde koupit?
Plantation XO 20th Koupit
Plantation Grande Réserve Koupit
Plantation Isle of Fiji Koupit
Plantation Barbados rum 10y Koupit
Plantation Xaymaca Special Dry Koupit

Plantation XO 20th

Plantation 20th Anniversary XO

Koupíte například na Alkohol.cz (od 999 Kč) nebo v dárkovém balení se skleničkami na PanAlfred.cz (od 1249 Kč)

Aktuálně na sebe nejvíce pozornosti strhává rum, jenž sluje Plantation XO 20th Anniversary. Jak název napovídá, jde o výroční edici, která se dočkala široké popularity a patří mezi nejvyhledávanější a nejlépe hodnocené rumy současnosti, aspoň ve své kategorii. V ČR patří momentálně mezi nejprodávanější rumy vůbec.

Rumy Plantation XO 20th Anniversary mají za sebou dlouhou cestu. Tvoří je blend nejvybranějších rumů z Barbadosu. Ty si až 15 let hověly v rozpáleném Karibiku, pak se přesunuly do Evropy, kde dalších až 10 let pokračovaly ve svém zrání. Prošly si nejdříve sudy po bourbonu, pak po koňaku – tak jak je pro značku Plantation příznačné.

V tomto rumu se v okouzlující harmonii snoubí jemné, hebké a mile nasládlé tóny banánů, čokolády a vanilky s mangem, kokosem či medem. Plantation XO 20th Anniversary má dlouhou a vyváženou, hladkou chuť, která vás zajisté dostane. Nádherná je i barva a vůně či samotná zdobná a mimořádně atraktivní láhev. Za těch cca 1000 Kč tento rum naprosto jednoznačně stojí.

Plantation Grande Réserve

Plantation Grande Réserve

Koupíte na Alkohol.cz (cena od 659 Kč)

Poněkud dostupnější variantu představuje rum Plantation Grande Réserve. Opět se jedná o blend rumů z Barbadosu a opět zažily podobnou pouť s dlouhými zastávkami doma v Karibiku a posléze ve Francii. Dohromady rumy zrály až 4 roky. Jde tedy spíše o mladší rumy. To se odráží i v jasnější, světlejší barvě nápoje.

Kvalita je nicméně mimořádná. Rum nabídne harmonickou chuť, opět se silně ovocným základem doplněným obligátní vanilkou nebo kokosem. Rum je skvělou volbou do míchaných drinků i na samostatné pití a za litrovou láhev dáte jen něco přes 600 Kč.

Plantation Isle of Fiji

Plantation Isle of Fiji

Koupíte na Alkohol.cz (cena od 729 Kč) nebo na Warehouse1.cz (od 670 Kč)

Rum Isle of Fiji je zajímavým a na první pohled hravým experimentem značky Plantation s vynikajícími ohlasy. Tentokrát se totiž přesouváme na neméně exotický ostrov Fiji v Oceánii, kde – jak se ukázalo – taky umějí dělat vynikající rumy. Značka Plantation nám výrobky z této méně typické provenience představuje v opravu vysoce reprezentativní podobě.

Rum má velmi svébytný charakter, ale opět ho čekal podobný osud jako „sourozence“ – tedy zrání v sudech na domácí půdě a poté ve Francii. Je to tedy stále Plantation. Ozývají se v něm však rozinky či švestky. Rum Fiji nabízí značka Plantation i v exkluzivnější 9leté variantě, která je ovšem už poněkud dražší (cca 1500 Kč).

Plantation Barbados rum 10y

Plantation Barbados 10y

Koupíte na Alkohol.cz (cena od 1 399 Kč)

Brilantní záležitostí je pak 10letý rum Plantation Barbados. Ten si zrál 4 roky v rozmarném Karibiku, načež se na necelých 6 let přesunul do koňakových sudů ve Francii. A aby toho nebylo málo, závěrem se ještě na půl roku podíval do sudů po vydatném stoutu Brooklyn Black Ops.

Kombinace pivních sudů a rumu rozhodně není zrovna standardní, ale sázka v tomto případě vyšla. Z dozrávání rum pochytil zvláštní tóny tmavého piva a kávy. V jádru rumu se však projevuje především vanilka, citrusy, kokos, ale i čokoláda či karamel. Barbados 10y je součást limitovaných edicí „Single Cast“ od Plantation, které vždy nabídnou něco unikátního. Cena lahve je cca 1400 Kč, ale stojí za to.

Další rumy Plantation:

Plantation nabízí celou škálu rumů na které se v článku nedostalo, jmenovitě tak například:

 • Plantation PERU 14y
 • Plantation Original Dark
 • Plantation Pineapple
 • Plantation Gran Aňejo Guatemala & Belize
 • Plantation Jamaica 20y 2000
 • Plantation Trinidad 2009
 • Plantation OFTD Overproof s 69% alkoholu
 • Plantation Australia 14y 2007
 • Plantation Jamaica 13y 2007
 • Plantation Panama 13y 2007
 • Plantation Guayana 12y 2008
 • Plantation Xaymaca 4y
 • a desítky dalších lahví …
Alkoholium.cz