_

Pivní glosa: Proč nese 5l pivní soudek označení „párty“?

Prodávají je jak velké pivovary, tak i ty menší. Často se dají znovu naplnit. Jsou malé, až roztomile malé, lehce přenosné, prostě radost pohledět. Jenže párty se s nimi dá udělat jen těžko. Ledaže..

Prodávají je jak velké pivovary, tak i ty menší. Často se dají znovu naplnit. Jsou malé, až roztomile malé, lehce přenosné, prostě radost pohledět. Jenže párty se s nimi dá udělat jen těžko. Ledaže…

_
_

Koupíte-li si maličký párty soudek s tím, že uspořádáte skvělou párty, grilovačku nebo oslavu narozenin s plnými půllitry čerstvě natočeného piva, pravděpodobně spláčete nad vejdělkem. Aby se dalo mluvit o párty, počítejme, že vás bude alespoň deset. Všichni natěšení na dobře vychlazené točené pivo. Soudek si předem vychladíte klidně i v lednici nebo některým ze způsobů, které byly popsány v článku o chlazení piva bez pivního chlazení. Narazíte, soudek trošku pění, půllitry se plní, všichni jsou spokojení. Jenže. Nejžíznivější pijan už má v sobě první kousek a spěchá pro další. Točí, točí, najednou párty soudek zachrchlá a umře. Je prázdný. Párty skončila, už ji nezachrání ani trocha lahvového piva, všichni se těšili na točené.

Jeden soudek prostě nestačí

Pokud dobře počítám, v soudku by mělo být celkem 10 půllitrů piva. To není žádná velká matematika. Když si tedy dá deset lidí jeden půllitr, znamená to, že soudek bude prázdný. Sám o sobě tedy párty soudek moc velkou párty neudělá. Označení párty soudek je tedy krajně nepřesné. Chcete-li si tedy do sytosti užít točeného piva třeba u vás na zahradě, je dobré koupit 5l soudků víc. Jenže nebylo by lepší pořídit radši 30l KEG? Nejenže vyjde podstatně levněji, než šest 5l soudků, ale také odpadne neustálé narážení nového a nového soudku.

Dáme párty soudku ještě šanci

_
_

I když jsme se shodli, že je tento název nepřesný, budeme se ho raději držet. Párty soudek si totiž zaslouží svou existenci. Koupit 6 párty soudků místo 30l sudu totiž nemusí být vždy úplně tak špatné. Každý soudek totiž může být naplněn úplně jiným pivem. Sice vás taková oslava či grilovačka vyjde poněkud dráž, ale výsledek je dokonalý. Zároveň ani šestinásobné narážení sudu nemusí být špatné. I pro zkušené pivaře se totiž jedná o tak trochu magický okamžik, při kterém jejich srdce zaplesá. Zatracovat párty soudky tedy rozhodně není žádoucí.

Otázka pro pivovary

_
_

Otázkou však zůstává, zda by výrobci neměli prodávat 5l soudky spíš jako součást jakési „pivní párty sady“. Takové označení by bylo o mnoho přesnější. Samostatně by se zas soudek mohl prodávat jako „domácí soudek“ či „soudek na doma“. Vybrat si mohou samotné pivovary. Takový soudek na doma by byl navíc skvělým marketingovým tahem. Kupovaly by ho totiž hlavně milující manželky svým manželům, aby za točeným pivem nikam neodcházeli. Manželé by rovněž byli rádi, neboť by se za točeným pivem nemuseli táhnout až do hospody, což tak neradi dělají. Zkrátka malé soudky nezatracujme. Jistě si najdou místo v našich pivních srdcích.

A otázka pro vás: Koupili jste někdy 5l soudek? Co říkáte na jejich cenu?

Alkoholium.cz