Koktejl Shirley Temple

Drink Shirley Temple – namíchejte si oblíbený nealkoholický koktejl

Dneska se podíváme na hodně speciální drink – a to v mnoha ohledech. Za prvé a především, půjde o nealkoholický koktejl, což na našem webu představuje relativní raritu. Za druhé, tento nápoj má za sebou poměrně dost zajímavou a pohnutou historii. Asi tušíte, že se pojí s herečkou Shirley TemplePřejít na recept

Temná historie Shirley Temple

Shirley Temple byla slavná americká herečka, hollywoodská superstar. Narodila se v roce 1928 a již v roce 1932 natočila své první filmy. Ano, Shirley byla a zůstala především dětskou hvězdou stříbrného plátna. S hereckou kariérou sekla v poměrně mladém věku, na začátku 60. let minulého století, aby přesedlala na politiku. I v té se dočkala řady úctyhodných úspěchů. Ale jak s touto herečkou, političkou a společenskou aktivistkou souvisí známý nealko drink téhož jména?

Herečka Shirley Temple
Herečka Shirley Temple

V pátrání po jeho původu se musíme vrátit do hereččina dětství. Podle tradičního výkladu totiž koktejl vynalezl barman v slavné hollywoodské restauraci Chasen’s někdy ve třicátých letech. A to přímo pro malou herečku, aby si mohla dopřát zajímavé pití, aniž by svou dětskou mysl a tělo vystavila destruktivnímu působení alkoholu. Jako historka to dává smysl. Ale celá záležitost má mnohem zajímavější zápletku. V čem?

Samotná herečka totiž nemohla nápoji přijít na jméno. Není to snad dokonalý příklad ironie osudu? I její verze okolností zrodu nápoje se poněkud liší. Uvedla kdysi, že zřejmě vznikl v téže době (tedy 30. letech), ale v jiné hollywoodské restauraci – Brown Derby. A především, že s ním neměla, nemá a hlavně nechce mít nic společného. Označila ho výslovně za „sacharínový, sladký, nechutný drink.“

Svět ale Shirley Temple miloval. Obě Shirley Temple. Celý rozkol mezi Shirley Temple a Shirley Temple dospěl v závěru 80. let až k soudu. Slavná herečka tehdy podala žalobu. Nechtěla, aby bylo její jméno zneužíváno na lahvované verzi nápoje.

Dětská hollywoodská hvězda zřejmě nikdy nedokázala docenit, jakou neplacenou reklamu ji drink po celém světě dělá, a šla mu po krku. Z povrchu země se jí ho však sprovodit nepovedlo. Drink je dodnes známý a populární.

Pro koho je Shirley Temple?

Je zajímavé, že drink Shirley Temple je jedním z opravdu mála (čtyř) nealkoholických míchaných nápojů uznávaných Mezinárodní barmanskou asociací (IBA). Asi nepřekvapí, že drink osloví především děti a mládež. Může být skvělou volbou třeba na dětskou narozeninovou party.

Na koktejlu si však mohou pochutnat například i řidiči nebo těhotné ženy nebo kdokoli, kdo se chce či musí zříci alkoholu, ale nikoli večírků nebo návštěv barů. Nápoj je sladký, lehce kyselkavý, velmi osvěžující. Skvěle se tedy hodí především na léto. Třeba k bazénu nebo na pláž.

Suroviny drinku Shirley Temple

Základem Shirley Temple je zázvorové pivo neboli ginger ale. Nenechte se však mýlit. Navzdory názvu jde o nealkoholický nápoj, perlivou sodovku s příchutí zázvoru. Ginger ale už je u nás k dostání, i když ho asi nenajdete v úplně každém obchodě či supermarketu.

Mezi známé značky, které se u nás prodávají, patří Old Jamaica či Fever Tree. Jsou však i další. Můžete si samozřejmě vyrobit i vlastní zázvorovou limonádu (receptů najdete na internetu habaděj). Pro účely drinku je však důležité, aby byla sycená čili perlivá.

Tipy od nás na zázvorové pivo v českých eshopech:

Pozn.: V nejvyšší nouzi lze nahradit dostupnější sodou, spritem, tonikem nebo jinou podobnou sodovkou.

Další důležitou složkou je grenadina, což je sirup z granátových jablek. U nás jde opět o trochu exotičtější záležitost, přesto ho není žádný problém sehnat.

Recept na drink Shirley Temple

Drink Shirley Temple Shirley Temple nemá příliš ustálenou podobu. Zcela tradiční recept, který kvituje i IBA, je kupodivu ten vůbec nejjednodušší.

Potřebujete:

Grenadinu zkratka nalijete do skleničky (ideálně typu miska či špička), dolijete zázvorovým pivem a ozdobíte třešničkou. Hotovo.

Dnes se však prosazují spíše o malinko složitější verze receptu. Často přibývá přísada v podobě citronové šťávy, které koktejl příjemně osvěží. Někdy se objevuje i pomerančový džus. Jeden z dominantních receptů vypadá takto:

  • Půl dílu grenadiny
  • Pár kapek citronové šťávy
  • 5 dílků zázvorového piva
  • Třešnička na ozdobení

Shirley Temple se dnes taky často podává spíše ve vyšších sklenicích, nejčastěji typu highball glass. Takže ani tohoto provedení se rozhodně nemusíte obávat. V létě můžete Shirley bez obav doplnit ledem či ledovou tříští. Drink tudíž patří k těm flexibilnějším a příliš nehrozí, že si utrhnete ostudu nevhodným servírováním nebo odchylkou od fundamentální receptury.

Alkoholická Shirley

Aby toho nebylo málo, vznikla i alkoholická verze tohoto koktejlu. Pokud se nemusíte omezovat, nic vám ji nebrání vyzkoušet. V takovém případě už se však správně mluví o nápoji jako o Dirty Shirley. Základ je stejný, pouze jej doplníte o 4 cl – tedy jednoho panáka – dobré vodky nebo rumu, dle chuťových preferencí.

Alkoholium.cz