Od Daquella manera [CC-BY-2.0], prostřednictvím Flickr

Tradiční české pivo plné náhražek?!

Voda, ječný slad a chmel. Základní suroviny při vaření piva. V současnosti však řada pivovarů používá k výrobě piva další náhražky těchto surovin, které výrobu zlevňují. Které to jsou, co je jejich podstatou a že se nám to nelíbí, zdůrazníme v tomto článku.

Voda, ječný slad a chmel. Základní suroviny při vaření piva. V současnosti však řada pivovarů používá k výrobě piva další náhražky těchto surovin, které výrobu zlevňují. Které to jsou, co je jejich podstatou a že se nám to nelíbí, zdůrazníme v tomto článku.

_
_

Pivo by měl být dle mnohých přírodní produkt, neboť jedině tak může mít jeho umírněná konzumace pozitivní účinky na naše zdraví (viz článek o pozitivních účincích konzumace piva). Pokud však pivovar přírodní surovinu nahradí jinou upravenou látkou, přestává být pivo výhradně přírodním produktem. A to není jediný důsledek. Přidávání náhražek se totiž nesnižuje jen kvalitu piva, ale také ovlivňuje jeho chuť. O poctivém pivu může být řeč jen těžko. Které náhražky pivovar při výrobě použil, můžeme vyčíst z etikety pivní láhve. Jak se ovšem liší chmelový produkt od chmelového extraktu a co můžeme čekat třeba od maltózového sirupu, naznačí následující odstavce.

Chmelové produkty

Od Daquella manera [CC-BY-2.0], prostřednictvím Flickr
Od Daquella manera [CC-BY-2.0], prostřednictvím Flickr
Začneme tím nejméně závažným prohřeškem pivovarů. Je jím používání tzv. chmelových produktů. V jednoduchosti to znamená, že pivovar nepoužije přímo surové chmelové šištice, ale použije k vaření piva chmel mechanicky zpracovaný. Chmel se zkrátka rozmixuje a zalisuje do chmelových pelet. Je to tedy jakýsi granulovaný chmel. Při této úpravě se nevyužívá žádných chemikálií.  Jejich použití by se tak dalo označit za celkem neškodné, neboť se při této úpravě neztrácí žádné přírodní látky, které pozitivně působí na lidské zdraví. Ve své podstatě se tak o náhražku chmele nejedná. Pivovary, které alespoň z části nepoužívají chmelové produkty, bychom museli hledat opravdu pečlivě.

Chmelové extrakty

Další náhražkou chmele jsou chmelové extrakty. V tomto případě už ale přituhuje. Chmelový extrakt se totiž získává louhováním chmelových šištic v extrakčním činidle. Nejčastěji jde o tekutý oxid uhličitý nebo etanol. Látky obsažené v chmelových šišticích jsou však oddělovány fyzikální cestou. Použití chmelových extraktů je mezi českými pivovary rovněž velmi rozšířené.

Chmelové isoextrakty

Poslední náhražkou chmele, kterou můžeme nalézt na pivních etiketách, jsou chmelové isoextrakty. I samotný název nepůsobí zvlášť vábně, natož přírodně. Z chmele se při tomto zpracování chemickou cestou oddělují pouze některé látky, které obsahuje. Předně se jedná o α-hořké kyseliny, které jsou oddělovány z chmelového extraktu. Kromě toho, že tyto látky zvyšují hořkost piva, pozitivně ovlivňují také kvalitu jeho pěny. O přírodním pivu se však dá mluvit jen těžko, stejně tak jako o tradičních postupech vaření piva. Důležité je rovněž zmínit, že používání chmelových extraktů i isoextraktů, není českou ani evropskou legislativou nijak upraveno. Pivovary je tedy mohou užívat dle vlastního uvážení.

Glukózový a maltózový sirup

Co už ale upravuje česká legislativa, je množství glukózového nebo maltózového sirupu. Obojí se používá k nahrazení ječného sladu. Zákony v tomto ohledu stanovují, že takto může být nahrazena maximálně jedna třetina sladu. Důvody jsou pak čistě ekonomické. Použití ječného sladu, který také mimochodem obsahuje maltózový sirup, je totiž dražší, než používání maltózového nebo glukozového sirupu (což je vlastně řepný cukr). Použití cukru však může mít své opodstatnění a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé když se chystá pivovar navařit vícestupňový speciál. To by bez přidání cukru takřka nešlo. Druhý důvod může opodstatnit malé množství cukru (v řádech procent), který totiž dokáže lépe nastartovat proces kvašení.

Na závěr: Není to škoda?

_
_

Jako národ si zakládáme na kvalitě piva a na tradičních postupech výroby, a přesto tolerujeme používání těchto náhražek, které zlevňují a zjednodušují výrobu. Jejich vliv na kvalitu výsledného moku je však spíše záporný. Důležité je také připomenout, že tyto praktiky nejsou vlastní pouze velkým pivovarům, jak si mnozí myslí. Cizí totiž nejsou ani některým malý nebo středním pivovarům, které se, tak jako ty velké, ohánějí tradičními postupy vaření i označením poctivé české pivo. Používání náhražek v pivu sice úplně neodsuzujeme, uspět v těžkém konkurenčním boji zřejmě není lehké, spíše pokládáme otázku: Nešlo by to opět bez nich?

Jaký je váš názor na chmelové produkty, extrakty, isoextrakty a další náhražky? Vadí vám jejich použití, anebo je tolerujete? Podělte se s ostatními v komentářích.

Alkoholium.cz