Anonymní pivní degustace
_

Anonymní pivní degustace – chutnejte pivo bez předsudků!

Člověk, snad kromě dětí, je tvor trpící různými předsudky, které kazí jeho úsudek. Přesně to platí i pro hodnocení kvality piva, a právě proto existují anonymní pivní degustace.

Člověk, snad kromě dětí, je tvor trpící různými předsudky, které kazí jeho úsudek. Přesně to platí i pro hodnocení kvality piva, a právě proto existují anonymní pivní degustace.

Pivní menu
_

Pro profesionální degustátory piva jde o úplně běžnou záležitost. Kdykoliv totiž „pracovně“ chutnají pivo, je samozřejmostí, že neví, o které se jedná. Běžný konzument pivo rovněž chutná. Lahové pivo nejčastěji doma,  točené pivo zas nejčastěji hospůdce. Všude je však úsudek konzumentův ovlivňován mnoha předsudky. Tvrdí se o pivu, že je velmi dobré? Je pravděpodobné, že tomuto dojmu podlehne či bude minimálně ovlivněn. A stejné je to s pivem údajně špatným. Pojďme se tedy podívat, jak zhruba vypadá profesionální anonymní degustace piva a jak si takovou anonymní degustaci můžete připravit s přáteli.

Profesionální degustace piva zblízka

Jak jsme si řekli výše, pivní degustátoři z povolání samozřejmě degustují vzorky bez toho, aby věděli, které pivo zrovna pijí. Jinak má pivní degustace spoustu dalších pravidel, podobně jako třeba degustace vína. Zvláštní požadavky jsou kladeny na prostor degustace, na degustační sklenky, ale i na neutralizátory chuti. Zkrátka jde o to, připravit podmínky, které nebudou rozptylovat degustátorovi smysly. Samotná degustace pak probíhá v několika blocích, přičemž v každém bloku je ochutnáno přibližně 5 vzorků o cca 100-150ml. Pak je žádoucí nechat smysly degustátora chvíli odpočívat. Takových bloků by pak nemělo být více než 4. Jednotlivé smyslové vjemy si každý degustátor samozřejmě důkladně zapisuje. Tak ve stručném nástinu vypadají degustace profesionálů.

Proč uspořádat vlastní anonymní degustaci piva?

Pivní ideál?
_

Degustace piva nemusí být jen doménou profesionálních degustátorů. Vyzkoušet si ji může i vy sami. Důvodů není málo. Jednak chutnáním piva strávíte příjemný čas se svými přáteli. Rovněž však odhalíte chutná, bohužel možná zatím opomíjená piva. Při anonymní degustaci budete totiž ke každému přistupovat stejně a pouze na základě vašich chuťových a čichových preferencí. Bez ohledu na etikety, značky a ceny, tak můžete vybrat piva, na která se budete do budoucna orientovat. Analyzováním jednotlivých smyslových vjemů, ať už číselným či spojením se slovním hodnocením, se také naučíte pivo lépe chutnat a také o něm více přemýšlet. A právě tyto vlastnosti mnoha konzumentům piva chybí, což je velká škoda pro českou pivní kulturu. Dále snad přesvědčovat netřeba, pojďme raději na samotnou degustaci.

Co si pro degustaci piva předem připravit?

Pivo

Degustační vzorky
_

Není snad nic jasnějšího, než že pro degustaci budete především potřebovat vzorky k testování. Pořízení a příprava, to vše by mělo být svěřeno osobě odlišné od degustujících, abyste neměli ani sebemenší zdání o tom, co se bude degustovat. Degustovaná piva by měla být v nejlepším případě ze stejné „kategorie“, srovnávat výčepní pivo s několikastupňovým speciálem není šikovné. Chcete-li však udělat degustaci pestřejší můžete jednotlivé bloky, jak jsme je nastínili výše, rozdělit podle kategorií piva. Důležité je však začít od méně výrazných výčepních piv, pokračovat ležáky a končit speciály podobně jako začínat od světlých piv, přes polotmavá až k tmavým. Asi netřeba k pivu dodávat, ale pro úplnost to přece jenom uvedeme. Mělo by být hlavně správně vychlazené, což pro české ležáky znamená teplotu zhruba mezi 8-12°C. Nižší teplota částečně potlačí chuť a na druhou stranu teplé pivo je zkrátka teplé pivo.

Sklenky

Degustační sklenka na pivo by měla mít zhruba dvakrát větší objem než degustovaný vzorek, aby se měla kam rozvinout jeho vůně. Vhodné tak budou třetinky či o kousek menší sklenky. Jednotlivé sklenky by měly být samozřejmě dobře vymyté tak, aby chutě a vůně cizí nebo z předchozích vzorků nekazily smyslový dojem.

Něco k snědku

K zajídání pivních vzorků
_

Pravda po pivu mnohdy vyhládne, v tomto případě však bude mít jídlo další úkol. Bude totiž působit jakožto neutralizátor chuti předchozího vzorku. Pro tyto účely se nejlépe hodí šunka, popřípadě měkký salám, sýr odlišný od zrajícího či plísňového a neslané pečivo. Ideálně zakusované v tomto pořadí. Pokud byste místo toho při degustaci konzumovali příliš chuťově výrazné pokrmy, nejspíše by to ovlivnilo vaše vnímání chuti, a zkreslilo tak výsledky.

Jak postupovat při anonymní pivní degustaci?

Anonymní pivní degustace
_

Máte-li předchozí připravené, zbývá vzít tužku a papír na zaznamenávání poznámek a pustit se do toho. Postup vaší degustace by se měl blížit postupu profesionálních degustátorů tak, jak jsme ho popsali výše. Zaměřit byste se při ní měli na barvu piva a na jeho pěnu. Tím budete mít hotovy zrakové vjemy. Pak pokračujte vůní, čímž zapojíte čich. Následuje velmi důležitá část a tou je chuť testovaného piva. A zapomenout byste neměli ani na posouzení řízu piva, čímž do smyslové analýzy zapojíte hmat. Tím je možné degustaci vzorku dokončit. Všechny smyslové zážitky je třeba pečlivě zapisovat, třeba i do předem připravené tabulky, neboť u pátého a ještě více u sedmého bude stěží dávat dohromady ten první. Výsledky degustace pak na závěr samozřejmě proberte, ideálně nad sklenkou vítězného piva, s ostatními degustátory.

Alkoholium.cz